Prezydent Zaleski: Gradowa chmura problemów gospodarczych nasuwa się na nasze miasto

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W chwili obecnej na terenie Torunia i powiatu toruńskiego 124 osoby zakażone są koronawirusem, a 540 mieszkańców objętych jest obowiązkową kwarantanną domową. Na kwarantannie zbiorowej przebywa 7 osób. Do zdrowia powróciło 47 osób, a z powodu COVID-19 zmarło 12 pacjentów.

Specjalistyczny Szpital Miejski funkcjonuje w oparciu o 9 oddziałów, na których przebywa 96 pacjentów. Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent podkreślił, że od 11 kwietnia nie potwierdzono kolejnych wyników dodatnich w kierunku koronawirusa wśród pacjentów i pracowników placówki. System wstępnej oceny selekcji pacjentów pozwolił wykryć jedną osobę, u której w późniejszym badaniu potwierdzono koronawirusa. Jeden z namiotów przed szpitalem zamieniono na kontener, co pozwoliło poprawić warunki sanitarne. Wymazy do badań pobierane są sukcesywnie od pracowników i podopiecznych Domów Pomocy Społecznej. Miasto w dalszym ciągu kontynuuje dystrybucje maseczek. Do tej pory rozdano ich już 131 tys. sztuk.

W Toruniu pojawi się mobilny punkt wykonywania testów w kierunku koronawirusa. Zacznie on funkcjonować 4 maja na terenie Centrum Targowego Park, a będzie prowadzony przez podmiot niepubliczny. Badania będą prowadzone metodą genetyczną, w pierwszej kolejności dla medyków. W tym celu zbierane są środki finansowe. Miasto także zwróciło się do przedsiębiorców o pomoc finansową na przeprowadzanie testów dla pracowników służby medycznej. Koszt jednego badania wynosi ok. 580 zł.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent nawiązał także do sytuacji na lokalnym ryku pracy. Okazuje się, że ilość osób, które zgłosiły się do rejestracji dla bezrobotnych w marcu i kwietniu jest mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Prezydent podkreślił jednak, że nie należy się temu dziwić.

Ta informacja w pierwszej chwili może zaskakiwać. Wyjaśnienie jest jednak oczywiste. Groza pandemii w postaci problemów gospodarczych nie przeniosła się jeszcze na zwiększenie ilości osób bezrobotnych. To dopiero będzie następować. Widać to po rejestrze Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – tłumaczy prezydent Michał Zaleski.

Okazuje się, że w Toruniu aż 284 przedsiębiorców od połowy marca wyrejestrowało swoją działalność gospodarczą. To o 80 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Gradowa chmura problemów gospodarczych nasuwa się na nasze miasto – przestrzega prezydent Zaleski.

Lokalni przedsiębiorcy mogą korzystać z narzędzi Tarczy Antykryzysowej. Realizacją bieżących zadań na tym polu zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy dla miasta Torunia. Toruńscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z takich możliwości. Przykładowo, od 1 kwietnia o niskoprocentową pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców wnioskowało prawie 7.2 tys. osób. Do tej pory rozpatrzono 930 takich wniosków i wypłacono pożyczki na łączną kwotę 3.6 mln zł. Z kolei o dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników rozpatrzono już 155 wniosków.

1 thought on “Prezydent Zaleski: Gradowa chmura problemów gospodarczych nasuwa się na nasze miasto

  1. To nie są ważne problemy!
    Ważne jest to, że powstanie nowy obiekt na Jordankach… .
    Na walkę z pandemią żebrze się o pieniądze u przedsiębiorców, na dęte przedsięwzięcie łatwą rączka się wydaje kasę podatników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *