Prezydent Zaleski odpowiada posłowi Kwiatkowskiemu. “Pańskie słowa to insynuacja”

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent Torunia Michał Zaleski skierował list otwarty do posła Lewicy z okręgu toruńsko-włocławskiego Roberta Kwiatowskiego, dotyczy on wypowiedzi parlamentarzysty z konferencji prasowej na początku miesiąca, opublikowanej w Nowościach 5 lipca.

Poseł odniósł się do planów wycinki lasów na Wrzosach i zbudowania tam przez TZMO apartamentowców Zaproponował wtedy, by utworzyć tam park krajobrazowy. Powiedział również:

REKLAMA

Rozumiem, że to szaleństwo jest powodowane krytyczną sytuacją finansową miasta. Bo sytuacja od dłuższego czasu rzeczywiście jest bardzo trudna, a nie wszystko widać w oficjalnych budżetach.

W liście opublikowanym na stronach Urzędu Miasta czytamy:

Szanowny Panie Pośle,
Jestem pod wrażeniem zaangażowania Pana Posła w sprawę działki przy ul. Storczykowej w Toruniu („Nowości”, 5.07.2021). Cieszy, że poprzez gęstwinę Pięknego Lasu na Wrzosach dostrzegł Pan toruńskie problemy! Proponuje Pan utworzenie Parku Krajobrazowego na wspomnianym terenie… Przypominam, że z formalnego punktu widzenia do jej realizacji potrzebna będzie stosowna uchwała Sejmiku Województwa, po uzgodnieniach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Gminą Miasta Toruń. Mam bowiem nadzieję, że jako właściciel działki nie zostaniemy w tej procedurze pominięci.

Następnie prezydent odnosi się do słów o sytuacji finansowej miasta:

Pragnę jednak zaznaczyć, że insynuacją są Pańskie słowa, jakoby prócz oficjalnego budżetu Torunia, były jeszcze jakieś inne, „nieoficjalne” budżety, ukazujące prawdziwą sytuację finansową miasta. Jak Pan dobrze wie, finanse każdej gminy są systematycznie prześwietlane przez powołane do tego instytucje, jak Regionalna Izba Obrachunkowa czy niezależne i liczące się na rynku agencje eksperckie, np. Fitch Ratings. Od lat żaden z tych podmiotów kontrolnych nie stwierdził w finansach Torunia przekroczeń wymaganych wskaźników oraz nie określił sytuacji finansowej miasta jako „krytycznej”, choć, jak wszystkie samorządy w Polsce, borykamy się aktualnie ze skutkami pandemii koronawirusa i polityki podatkowej państwa. A na to Pan jako Poseł na Sejm RP ma również wpływ.

Na końcu prezydent Zaleski żąda od posła Kwiatkowskiego wycofania się ze swoich słów oraz zaprzestania “propagowania nieprawdziwych treści dotyczących finansów Torunia”.

Tagged

3 thoughts on “Prezydent Zaleski odpowiada posłowi Kwiatkowskiemu. “Pańskie słowa to insynuacja”

  1. Typ z Przemysla powinien dać sobie spokój i problemy Torunia zostawić jego mieszkancom i Łysemu.
    Kibic z dala się nie wpie……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *