Prezydent Zaleski spotkał się z branżą gastronomiczną

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

We wtorek 17 listopada prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z przedstawicielami toruńskiej branży gastronomicznej. Na spotkaniu omawiano postulaty, które branża gastronomiczna zawarła w petycji złożonej do władz miasta i województwa podczas pierwszego protestu.

Przedstawiciele toruńskiej branży gastronomicznej złożyli petycje do rządzących 2 listopada, kiedy to odbył się pierwszy protest branży gastronomicznej i eventowej pod hasłem przewodnim #GastroToruńUmiera.

Branża gastronomiczna oczekiwała: utworzenia funduszy długotrwałej i realnej pomocy lokalom gastronomicznym, przywrócenia normalnego funkcjonowania restauracji oraz firm z zachowaniem reżimu sanitarnego, wstrzymania niektórych realizacji z budżetu obywatelskiego poprzez przerwania niezbyt pilnych inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, wstrzymania opłat za media, których poborcą jest miasto: wywóz śmieci, ogrzewanie, czynsze za wynajęcie poszczególnych lokali i spotkania z włodarzami Urzędu miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego w celu omówienia poszczególnych postulatów.

Prezydent Zaleski odpowiedział pisemnie na petycję, ale zaprosił także przedstawicieli branży do siebie na rozmowę. W pisemnej odpowiedzi prezydenta Torunia można było przeczytać:

Rozumiem, że postulaty odpowiadają realnym potrzebom oraz problemom, z którymi musicie się Państwo borykać, prowadząc działalność w tych trudnych, pandemicznych czasach. Jednak realizacja wielu z nich nie leży, niestety, w kompetencjach samorządu lokalnego, w ramach którego funkcjonuje UMT. (…) Zapewniam natomiast, że nie tylko jako organ wykonawczy Gminy, ale także jako mieszkaniec Torunia – w pełni doceniam rolę i znaczenie lokalnej gastronomii dla rozwoju naszego miasta. Mam też świadomość, że działalność w tej branży stanowi dla Państwa i Waszych rodzin podstawowe, a czasami jedyne źródło utrzymania“.

Od momentu wprowadzenia jesiennych obostrzeń miasto przygotowało projekt uchwały Rady Miasta Torunia, zgodnie z którym każdy najemca lokalu miejskiego, niezależnie od branży, otrzyma 70% obniżki czynszu. Warunkiem było to, że jego działalność jest ograniczona przez obostrzenia i powoduje spadek jego przychodów o 50% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Oprócz tego, dzięki Tarczy antykryzysowej ulgę w postaci ustalenia dogodnego terminu zapłaty otrzyma każdy przedsiębiorca, który wykaże, że po dniu 31 stycznia br. z powodu Covid-19 doznał spadku obrotów gospodarczych o co najmniej 25% w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego, bez dodatkowego badania jego sytuacji majątkowej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *