Prezydent Zaleski spotkał się z branżą gastronomiczną

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

We wtorek 17 listopada prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z przedstawicielami toruńskiej branży gastronomicznej. Na spotkaniu omawiano postulaty, które branża gastronomiczna zawarła w petycji złożonej do władz miasta i województwa podczas pierwszego protestu.

Przedstawiciele toruńskiej branży gastronomicznej złożyli petycje do rządzących 2 listopada, kiedy to odbył się pierwszy protest branży gastronomicznej i eventowej pod hasłem przewodnim #GastroToruńUmiera.

Branża gastronomiczna oczekiwała: utworzenia funduszy długotrwałej i realnej pomocy lokalom gastronomicznym, przywrócenia normalnego funkcjonowania restauracji oraz firm z zachowaniem reżimu sanitarnego, wstrzymania niektórych realizacji z budżetu obywatelskiego poprzez przerwania niezbyt pilnych inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, wstrzymania opłat za media, których poborcą jest miasto: wywóz śmieci, ogrzewanie, czynsze za wynajęcie poszczególnych lokali i spotkania z włodarzami Urzędu miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego w celu omówienia poszczególnych postulatów.

Prezydent Zaleski odpowiedział pisemnie na petycję, ale zaprosił także przedstawicieli branży do siebie na rozmowę. W pisemnej odpowiedzi prezydenta Torunia można było przeczytać:

Rozumiem, że postulaty odpowiadają realnym potrzebom oraz problemom, z którymi musicie się Państwo borykać, prowadząc działalność w tych trudnych, pandemicznych czasach. Jednak realizacja wielu z nich nie leży, niestety, w kompetencjach samorządu lokalnego, w ramach którego funkcjonuje UMT. (…) Zapewniam natomiast, że nie tylko jako organ wykonawczy Gminy, ale także jako mieszkaniec Torunia – w pełni doceniam rolę i znaczenie lokalnej gastronomii dla rozwoju naszego miasta. Mam też świadomość, że działalność w tej branży stanowi dla Państwa i Waszych rodzin podstawowe, a czasami jedyne źródło utrzymania“.

Od momentu wprowadzenia jesiennych obostrzeń miasto przygotowało projekt uchwały Rady Miasta Torunia, zgodnie z którym każdy najemca lokalu miejskiego, niezależnie od branży, otrzyma 70% obniżki czynszu. Warunkiem było to, że jego działalność jest ograniczona przez obostrzenia i powoduje spadek jego przychodów o 50% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Oprócz tego, dzięki Tarczy antykryzysowej ulgę w postaci ustalenia dogodnego terminu zapłaty otrzyma każdy przedsiębiorca, który wykaże, że po dniu 31 stycznia br. z powodu Covid-19 doznał spadku obrotów gospodarczych o co najmniej 25% w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego, bez dodatkowego badania jego sytuacji majątkowej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *