Prezydent Zaleski złożył wniosek o emeryturę

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruńska rada miasta ustaliła wynagrodzenie dla prezydenta Torunia. Michał Zaleski będzie zarabiać tyle samo, co wcześniej – 10940 zł brutto. Przy tej okazji prezydent poinformował radnych, że złożył wniosek o emeryturę.

Michał Zaleski (rocznik 1952) uzyskał prawo do świadczenia emerytalnego w październiku ub.r. W listopadzie – po zakończeniu poprzedniej kadencji – prezydent złożył wniosek o emeryturę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Informację w tej sprawie Zaleski przekazał dziś radnym podczas sesji, a konkretnie przy okazji rozpatrywania uchwały o jego wynagrodzeniu. Jego miesięczne zarobki pozostają bez zmian – to 10940 zł brutto miesięcznie. Radni poparli uchwałę ustalającą prezydenckie wynagrodzenie.

Zaleski zwrócił uwagę, że obejmując stanowisko prezydenta w 2002 r. otrzymywał wynagrodzenie będące na poziomie czterech średnich krajowych. Dziś wynosi ono 2,5 średniej krajowej. – Nie utyskuję, nie narzekam – mówi Zaleski.

Wynagrodzenie prezydenta – podobnie jak i innych prezydentów – zostało zmniejszone od lipca br. Wówczas uległo ono obniżeniu o ok. 1,6 tys. zł.

– Złożyłem wniosek o emeryturę, ZUS ją nalicza i tę informację, czy od listopada dołączę do grona emerytów zajmujących stanowisko prezydenta, otrzymam w najbliższych dniach – mówi Zaleski.

Wśród prezydentów-emerytów są m.in. Jacek Majchrowski z Krakowa czy Tadeusz Ferenc z Rzeszowa. Ten pierwszy w ostatnim oświadczeniu wykazał 210 tys. zł wynagrodzenia z urzędu miasta i 95 tys. zł z ZUS. Drugi wykazał w oświadczeniu 108 tys. zł z umowy o pracę w urzędzie i 103 tys. zł z ZUS.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys