Problematyczne przejście dla pieszych na Koniuchach. MZD: Będziemy szukać rozwiązania

Box1 Wiadomości
Fot. Pixabay

Mieszkańcy Torunia skarżą się na jedno z przejść dla pieszych na toruńskich Koniuchach. Różnica wysokości pomiędzy krawędzią progu, a chodnikiem jest na tyle duża, że rodzice z wózkami lub osoby na wózkach inwalidzkich mają duże problemy z pokonaniem konstrukcji. Co na to Miejski Zarząd Dróg?

Wniesione przejścia dla pieszych, pełniące jednocześnie funkcję progów zwalniających, mają na celu poprawę bezpieczeństwa przechodniów. W teorii. W praktyce jednak wszystko zależy od ich zaprojektowania. Mieszkańcy zgłaszają problemy z jednym z takich modułowych przejść na Koniuchach. Społeczny Rzecznik Pieszych w Toruniu w sobotę zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcia, na których wyraźnie widać, jakie problemy z pokonaniem przejścia mają rodzice z wózkami dziecięcymi.

Wyniesione przejścia dla pieszych zwiększają bezpieczeństwo, o ile wchodzi się na nie z poziomu chodnika, nie mają spadków, nie narażają pieszych na wpadanie w zagłębienia. To wymaga indywidualnego zaprojektowania każdego wyniesionego przejścia. Ale – jak mówi stara, inżynierska maksyma – jeśli coś pasuje do wszystkiego, to jest do niczego i właśnie takie są gotowe progi modułowe – argumentuje Społeczny Rzecznik Pieszych w Toruniu.

Internauci komentują, że w przypadku osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich problem jest jeszcze większy. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poinformował nas, że wcześniej tego typu zgłoszeń nie było. Zapewnił też, że przyjrzy się bliżej sprawie i w zależności od wyników wizji lokalnej – zareaguje.

To pierwsze zgłoszenie w sprawie tego przejścia, które funkcjonuje w tym miejscu już jakiś czas. Realizowane ono było w ramach programu zwiększania bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, więc oczywiście przyjrzymy się sprawie, to jest dla nas ważne. Będziemy szukać rozwiązania. Przeprowadzimy wizję lokalną w terenie i jeżeli ocenimy, że różnica poziomów rzeczywiście utrudnia poruszanie, to podejmiemy odpowiednie działania, gdy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD Toruń. – Modułowe przejście jest na gwarancji, więc będziemy się także kontaktować z wykonawcą.

Do tego czasu warto zachować ostrożność w tym miejscu.

Tagged

2 thoughts on “Problematyczne przejście dla pieszych na Koniuchach. MZD: Będziemy szukać rozwiązania

  1. Poważnie takie “rzeczy” się montuje na jezdniach?! Jak widać, ze zdjęcia, ten produkt jest samoistnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Należy wszystkie te obiekty, jako przejścia dla pieszych, ZDEMONTOWAĆ.
    P.S. A ile miasto płaci za jedno takie przejście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *