Protest po decyzji TK ws. aborcji. Czarny spacer ruszy dziś ulicami Torunia

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Toruńska Brygada Feministyczna protestuje przeciwko wczorajszemu wyrokowi TK i zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, organizując czarny spacer ulicami starówki. Uczestnicy ruszą o 18:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika i będą spacerować w grupkach maks. 10-osobowych, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

Grzeczne już kurwa byłyśmy! Czas na przejście do nowego etapu! Patriarchat trzeba wreszcie zlikwidować raz na zawsze, z pewnością nie składamy parasolek! – pisze w mediach społecznościowych Toruńska Brygada Feministyczna, odnosząc się do wyroku TK ws. aborcji.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie aborcji eugenicznej, czyli dopuszczalnej ze względu na ciężkie wady płodu. Zdecydował, że przepisy dopuszczające aborcję eugeniczną są niezgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła do TK grupa posłów PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Wyrok zapadł większością głosów. Oznacza to de facto zaostrzenie i tak już restrykcyjnych przepisów aborcyjnych. Decyzja wzbudziła falę protestów w kraju i nieprzychylnych komentarzy za granicą.

Usunięcie podstawy niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka. Dzisiejszy wyrok TK oznacza aborcje w podziemiu lub za granicą dla tych, których na to stać i jeszcze większe cierpienie dla pozostałych. Smutny dzień dla praw kobiet – pisała na Twitterze Dunja Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy.

Społeczne skutki tego orzeczenia mogą być takie, że zasilone zostanie tzw. podziemie aborcyjne lub “aborcyjna turystyka” – wtórował sędzia Piotr Pszczółkowski.

Planom zaostrzenia kontrowersyjnej ustawy sprzeciwiało się wiele toruńskich środowisk, walczących o prawa kobiet, m.in. Manifa Toruńska.

Gwałtowny sprzeciw wobec wyroku TK wyraziła również Toruńska Brygada Feministyczna. Oddolny ruch aktywistów z Torunia organizuje dziś wieczorem protest przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Czarny spacer z czarnymi parasolkami ruszy dzisiaj o 18:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika. Na chwilę obecną udział w marszu zadeklarowało ponad 400 osób, a niemal 1,6 tys. jest nim zainteresowanych. Spacer będzie odbywać się w małych grupach po maks. 10 osób oraz z przestrzeganiem wszystkich obostrzeń, tj. zasłania nosa i ust oraz utrzymywania dystansu społecznego.

Tagged

1 thought on “Protest po decyzji TK ws. aborcji. Czarny spacer ruszy dziś ulicami Torunia

  1. …..sama rozwydrzona Patologia…tęczowy marksizm= czyli Anty-kultura, wulgaryzmy i dziewusze nabuntowane mięsa armatnie jako Proletariat Zastępczy….uparcie pomijający temat: Pracy.
    Zapomniały, że marzec 1943r. to zbrodniarz Adolf Hitler “funduje” okupowanym Polkom legalną aborcję, czyli możliwość zabicia dziecka poczętego. Mamy rok 2020, a oni dokładnie to samo!
    Kodeks karny za propagandę ustrojów totalitarnych w formie takich postulatów nazistowskich wyśle ich na ławy oskarżonych, za kraty, do dobrze strzeżonych cel ….Oby niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *