Protest po decyzji TK ws. aborcji. Czarny spacer ruszy dziś ulicami Torunia

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Toruńska Brygada Feministyczna protestuje przeciwko wczorajszemu wyrokowi TK i zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, organizując czarny spacer ulicami starówki. Uczestnicy ruszą o 18:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika i będą spacerować w grupkach maks. 10-osobowych, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

Grzeczne już kurwa byłyśmy! Czas na przejście do nowego etapu! Patriarchat trzeba wreszcie zlikwidować raz na zawsze, z pewnością nie składamy parasolek! – pisze w mediach społecznościowych Toruńska Brygada Feministyczna, odnosząc się do wyroku TK ws. aborcji.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie aborcji eugenicznej, czyli dopuszczalnej ze względu na ciężkie wady płodu. Zdecydował, że przepisy dopuszczające aborcję eugeniczną są niezgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła do TK grupa posłów PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Wyrok zapadł większością głosów. Oznacza to de facto zaostrzenie i tak już restrykcyjnych przepisów aborcyjnych. Decyzja wzbudziła falę protestów w kraju i nieprzychylnych komentarzy za granicą.

Usunięcie podstawy niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka. Dzisiejszy wyrok TK oznacza aborcje w podziemiu lub za granicą dla tych, których na to stać i jeszcze większe cierpienie dla pozostałych. Smutny dzień dla praw kobiet – pisała na Twitterze Dunja Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy.

Społeczne skutki tego orzeczenia mogą być takie, że zasilone zostanie tzw. podziemie aborcyjne lub “aborcyjna turystyka” – wtórował sędzia Piotr Pszczółkowski.

Planom zaostrzenia kontrowersyjnej ustawy sprzeciwiało się wiele toruńskich środowisk, walczących o prawa kobiet, m.in. Manifa Toruńska.

Gwałtowny sprzeciw wobec wyroku TK wyraziła również Toruńska Brygada Feministyczna. Oddolny ruch aktywistów z Torunia organizuje dziś wieczorem protest przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Czarny spacer z czarnymi parasolkami ruszy dzisiaj o 18:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika. Na chwilę obecną udział w marszu zadeklarowało ponad 400 osób, a niemal 1,6 tys. jest nim zainteresowanych. Spacer będzie odbywać się w małych grupach po maks. 10 osób oraz z przestrzeganiem wszystkich obostrzeń, tj. zasłania nosa i ust oraz utrzymywania dystansu społecznego.

Tagged

1 thought on “Protest po decyzji TK ws. aborcji. Czarny spacer ruszy dziś ulicami Torunia

  1. …..sama rozwydrzona Patologia…tęczowy marksizm= czyli Anty-kultura, wulgaryzmy i dziewusze nabuntowane mięsa armatnie jako Proletariat Zastępczy….uparcie pomijający temat: Pracy.
    Zapomniały, że marzec 1943r. to zbrodniarz Adolf Hitler “funduje” okupowanym Polkom legalną aborcję, czyli możliwość zabicia dziecka poczętego. Mamy rok 2020, a oni dokładnie to samo!
    Kodeks karny za propagandę ustrojów totalitarnych w formie takich postulatów nazistowskich wyśle ich na ławy oskarżonych, za kraty, do dobrze strzeżonych cel ….Oby niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *