Protest policjantów. Sytuacja robi się dramatyczna!

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Według danych NSZZ Policjantów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w związku z protestem na zwolnieniach zdrowotnych może być w tej chwili już ok. 1,2 tys. funkcjonariuszy, z czego ok. 200 w Toruniu. Według nieoficjalnych informacji w naszym mieście na L4 może być już ok. 274 policjantów.

Jak jest w Toruniu? Od jednego z policjantów dowiedzieliśmy się, że na noc w Toruniu wyjeżdżają trzy patrole, a w niedzielę komisariat na Podgórzu był nieczynny. Nie było nawet dyżurnego, a interwencjami zajmowały się patrole z komisariatów Rubinkowo i Śródmieście. – Myślę że jutro sama “kadra” będzie zmuszona wyjechać na ulice – mówi jeden z policjantów z Torunia.

Kolejny policjant donosi nam: w tej chwili nie funkcjonuje już komisariat policji w Dobrzejewicach, ogniowo patrolowe w 70 proc. jest na L4, z 15 patroli w całym Toruniu jest już tylko pięć, a obsługa kolizji trwa od dwóch do pięciu godzin.

Jeszcze czekamy na odpowiedzi na pytania dotyczące skali protestu policjantów w Toruniu i powiecie toruńskim. Wysłaliśmy je dzisiaj do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

– Sytuacja jest dynamiczna. Spływają do nas kolejne dane z całego województwa i przybywa osób na zwolnieniach zdrowotnych – potwierdza Piotr Kujawa, przewodniczący ZW NSZZP.

Związkowcy czekają na oficjalne dane z komendy wojewódzkiej. Ostatnie informacje pochodzące z komendy wojewódzkiej wskazują, że 5 listopada zwolnienia chorobowe w regionie przyniosło ponad tysiąc policjantów. Na chorobowym jest 25 proc. garnizonu. Są miejsca, gdzie została tylko kadra kierownicza i pracownicy cywilni policji.

Pojawiły się informacje, że zamknięty został komisariat w Ciechocinku. Był tam kryzys, ale udało się go zażegnać dzięki przesunięciu kadrowemu z Aleksandrowa Kujawskiego. Placówka pracuje normalnie – od godz. 6 do 22.

Aż 274 policjantów z Torunia na L4! Na Podgórzu jest tylko dyżurny?

Po naszym dzisiejszym artykule Arkadiusz Myrcha, poseł PO wystosował pisma do komendanta wojewódzkiego policji i ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące bezpieczeństwa w naszym regionie.

Myrcha pyta, m.in. czy ministerstwo podjęło konsultacje z władzami samorządowymi województwa w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miast i powiatów, a także jakie działania podjęło, żeby obywatele mieli zapewniony wysoki poziom bezpieczeństwa w okresie “zwiększonej liczby zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy”.

We wtorkowe popołudnie otrzymaliśmy odpowiedź od toruńskiej policji na nasze pytania:

Protest policjantów. Wiemy, jak wygląda sytuacja w Toruniu i powiecie toruńskim

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys