Prymusi Pomorza i Kujaw. Przyznano stypendia

Box2 Wiadomości Województwo box
Spotkanie w prymusami Pomorza i Kujaw, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

644 uczniów szkół z regionu otrzyma w tym roku stypendia w ramach jednego z trzech marszałkowskich programów edukacyjnych. Prymusów Pomorza i Kujaw samorząd województwa wesprze prawie 1,8 mln zł.

Z najlepszymi uczniami 18 marca spotkali się: Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki, marszałek województwa oraz jego zastępca Sławomir Kopyść.

– To wielka satysfakcja i przyjemność gościć tak wybitnych młodych ludzi. Edukacja jest podstawowym narzędziem rozwoju. Gratuluję Wam wspaniałych osiągnięć i życzę sobie, aby nigdy nie zabrakło tak ambitnych i zaangażowanych osób, bo to właśnie Wy jesteście przyszłością naszego regionu – mówił marszałek Piotr Całbecki.

– Jesteście nie tylko wybitnie uzdolnieni, potraficie znajdować niestandardowe wyjścia z szablonowych sytuacji, macie dystans do siebie. Nauka jest jak niezmierne morze – im więcej pijesz, tym więcej pić się chce. Życzę Wam, żebyście całe życie byli spragnieni wiedzy i nowych umiejętności – podkreśliła przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

– Pozostaje mi życzyć wszystkim stypendystom, żeby pieniądze, które dziś przekazujemy, dobrze zapracowały na Waszą przyszłość. Życzę Wam samych sukcesów – zakończył członek zarządu Sławomir Kopyść.

Wśród tegorocznych prymusów znalazło się 211 uczniów szkół podstawowych i 433 uczniów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki oraz przedsiębiorczości.

Stypendia wypłacane są przez 10 miesięcy, a maksymalna możliwa do uzyskania kwota to łącznie 5 tys. zł, czyli 500 zł miesięcznie. To, jakie stypendium się dostanie, zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły do której uczęszcza. Pieniądze wypłacane będą w dwóch transzach – pierwsza jeszcze w marcu, a druga na przełomie lipca i sierpnia. Najwięcej “prymusów” znalazło się wśród uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

“Prymus Pomorza i Kujaw” to jeden z trzech marszałkowskich programów stypendialnych, finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Drugi z nich, “Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” skierowany jest do utalentowanych uczniów klas drugich i wyższych techników oraz szkół branżowych I stopnia w regionie. W obecnym roku szkolnym wsparcie trafi do 500 uczniów z 83 szkół. Trzeci z projektów, “Humaniści na start”, adresowany jest do uczniów dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i liceów, którzy uzyskali dobre oceny w zakresie nauk humanistycznych oraz osiągnęli sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. W tym przypadku wsparcie trafi do 400 humanistów. W ramach trzech projektów wsparcie uzyska łącznie ponad 1,5 najlepszych uczniów. Lista “Prymusów Pomorza i Kujaw” dostępna jest na stronie internetowej województwa kujawsko-pomorskiego www.kujawsko-pomorskie.pl 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *