Przed Urzędem Marszałkowskim stanie choinka

Box2 Wiadomości Województwo box
Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Widok świątecznego drzewka przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego to już stały element toruńskiej tradycji świątecznej. W ubiegły piątek wybrano już choinkę, która jeszcze w tym tygodniu ma stanąć przy placu Teatralnym.

Prawie 20-metrowy świerk pochodzi z lasu pod Raciniewem w powiecie chełmińskim. Przy wyborze drzewka marszałkowi województwa towarzyszyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grzybnie, Zespołu Szkół w Unisławiu oraz podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Unisławiu.

– Choinka kojarzy się z magiczną aurą, rodzinnym ciepłem i spotkaniami z najbliższymi. Szczególnie teraz w okresie pandemii potrzebujemy impulsu, który rozjaśni nam życie. Przygotujmy się do nadchodzących świąt szczerze, pozytywnie nastawiając do drugiego człowieka. Nie zapominajmy, że ten czas ma tylko wtedy sens, gdy ludzie się spotkają się – jeśli nie fizycznie to duchowo, wybaczą sobie. Wtedy te święta będą lśnić prawdziwym blaskiem, uzewnętrzniając to, co jest w naszych sercach – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Drzewko znajdowało się w zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję w Toruniu zasobach Lasów Państwowych. Pracownicy nadleśnictwa przekażą także bombki, które będą jednymi z ozdób, jakie trafią na choinkę.

– W naszym lesie świerk jest gatunkiem pomocniczym, bo składem docelowym, który ma tu występować jest brzoza. Zależy nam na jej dobrym i mocnym drzewostanie w przyszłości, dlatego konieczne jest usuwanie innych drzew w cięciach pielęgnacyjnych. Wycinając ten świerk, łączymy zatem przyjemne z pożytecznym – zabieg hodowlany i  udostępnienie pięknego bożonarodzeniowego drzewka dla mieszkańców naszego województwa – wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Toruń Bogusław Kashyna.

Dla dzieci zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne, poprowadzone przez rzeczniczkę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Honoratę Galczewską. Uczniowie z gminy Unisław mogli dowiedzieć się więcej m.in. o  tradycji strojenia drzewek i znaczeniu zawieszanych na choince ozdób. Nie zabrakło także drobnych upominków.

Oprócz choinki, pod Urzędem Marszałkowskim w Toruniu stanie również szopka bożonarodzeniowa. Każdego roku jej przygotowaniem zajmują się uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *