Przekaż 1% podatku na organizacje z regionu

Box2 Wiadomości Województwo box
fot. Pixabay

Jeden procent podatku dochodowego przekazać można na wsparcie organizacji pożytku publicznego. W województwie kujawsko-pomorskim uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia jest ponad 360 organizacji. 

W zeszłym roku mieszkańcy naszego województwa przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego, przy okazji rozliczania podatku dochodowego, aż 37 mln złotych. Jest to o blisko 5 mln więcej niż w roku 2017.

– Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Jak można wesprzeć wybraną organizację swoim jednym procentem? Aby to zrobić, w deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku. W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Od 2018 roku, aby rozliczyć PIT nie trzeba już wypełniać wniosków ani deklaracji. Zajmie się tym Krajowa Administracja Skarbowa, na podstawie informacji od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Zeznanie podatkowe będzie można znaleźć na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Może wtedy zostać zweryfikowane, zaakceptowane, poprawione lub uzupełnione przez podatnika. Jeśli chce rozliczyć się samodzielnie, może je również odrzucić. Po 30 kwietnia PIT niezmieniony PIT uznany zostaje jako zaakceptowany. 

W przypadku gdy podatnik przekazywał swój jeden procent na rzecz danej organizacji w roku ubiegłym, tegoroczny PIT zawierał będzie jej dane automatycznie. Zmienić wybraną organizację można poprzez usługę e-PIT.

Wykaz organizacji pożytku publicznego został przygotowany przez Narodowy Instytut Wolności na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych  do otrzymania jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019.

Listę znaleźć można tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *