Przekaż 1 proc. podatku na organizację z regionu. Coraz mniej czasu na rozliczenie

Wiadomości Województwo box
ludzie-siedza-podatek
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Rozliczając się z podatku, możesz wesprzeć organizację pożytku publicznego z regionu. Przekazanie 1 proc. nic nie kosztuje, a może bardzo pomóc. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa ponad 370 organizacji uprawnionych do otrzymania tego rodzaju wsparcia. To już ostatnie dni na złożenie rocznej deklaracji podatkowej.

Urząd Marszałkowski w Toruniu już od 2010 r. prowadzi kampanię zachęcającą do przekazania 1 proc. na organizację z regionu. W ubiegłym roku dzięki rozliczeniom z podatku w województwie do stowarzyszeń non profit trafiło 38,5 mln zł, czyli o 1,5 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Jak podarować swój 1 proc. na organizację pożytku publicznego? W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. podatku. Można także wskazać konkretny cel, na który chcemy przekazać środki, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Od 2018 r. nie musimy wypełniać wniosków i deklaracji, aby rozliczyć PIT. Robi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Brane pod uwagę są tu materiały od płatników, a także dane, które podaliśmy w ubiegłorocznym zeznaniu. Do tego dochodzą informacje z własnych rejestrów KAS i innych instytucji. Tak przygotowany PIT dostępny jest na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Tam możemy go sami zweryfikować. Możliwe jest wprowadzanie zmian, a nawet odrzucenie go i samodzielne rozliczenie. Na to czas jest do 30 kwietnia. Jeśli przed tym terminem w dokumencie nie pojawią się żadne zmiany, e-PIT zostanie uznany za zaakceptowany. Przekazanie 1 proc. na konkretną organizację w ubiegłorocznym rozliczeniu wiąże się z automatycznym wpisaniem jej do tegorocznego. Warunkiem jest jednak jej dalsza obecność w wykazie uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia.

To już ostatnie chwile na złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Termin upływa 2 maja.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.