Przerwy na modlitwę dla studentów UMK?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Pod koniec listopada środowisko studenckie UMK obiegła wiadomość o prośbie ich muzułmańskich kolegów. Grupa studentów z Indonezji poprosiła o przerwę w zajęciach na czas modlitwy. W odpowiedzi działacze Młodzieży Wszechpolskiej napisali list otwarty do rektora UMK, prof. dr hab. Andrzeja Tretyna.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej wystosowali apel do rektora UMK. Postulują w nim o przerwę w zajęciach uczelnianych o godzinie 12:00. Jest to czas, kiedy odmawia się modlitwę “Anioł Pański”. Toruńska Młodzież Wszechpolska nie kryje, że ich apel jest odpowiedzią na prośbę studentów, wyznających islam.

Obce są nam wyznania krajów muzułmańskich, natomiast Kościół rzymskokatolicki jest jednym z fundamentów, na którym została zbudowana nasza cywilizacja – argumentują Działacze Młodzieży Wszechpolskiej w swoim liście.

Czy władze uczelni uwzględnią w grafiku czas na “Anioł Pański”?

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest uczelnią publiczną i świecką. W związku z tym nie ma możliwości, aby plany zajęć były dostosowywane do potrzeb religijnych studentów – tłumaczy dr hab. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Na pytanie, czy podobną odpowiedź otrzymali studenci z Indonezji, rzecznik prasowy Marcin Czyżniewski zapewnia, że UMK jest uczelnią neutralną światopoglądowo. Dodaje także, że ze strony muzułmańskich studentów nie został wystosowany formalny wniosek. Prośba miała jedynie charakter ustny, dlatego nie wymagała od władz uczelni oficjalnego stanowiska.

1 thought on “Przerwy na modlitwę dla studentów UMK?

  1. UMK jest uczelnią świecką i nie powinno być żadnych przerw na modlitwę, niezależnie czy to muzułmańską czy katoliczką, czy jakąkolwiek inną.
    Podobnie, zresztą, nie powinno być krzyży i innych symboli religijnych w urzędach czy szkołach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *