Przy placu Rapackiego stanął filtrator powietrza. ” Środowisko jest dla nas bardzo ważne” [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Przy placu Rapackiego uruchomiony został dziś filtrator powietrza. Przez najbliższe pół roku dbał będzie o jakość powietrza w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w Toruniu. W uroczystym uruchomieniu urządzenia wzięli udział prezydent Torunia Michał Zaleski i ł wiceprezes zarządu Onde Marcin Szerszeń.

– Nowe trendy w odnawialnych źródłach energii – na to patrzy cały świat. Także stąd, z Torunia, idzie głos wzmocniony słowami uczonych, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, ale także praktyków – toruńska firma Onde S.A. To firma, która w tej branży stawia śmiałe kroki do przodu – mówił prezydent Michał Zaleski. – Czas przywracać środowisku jego naturalne walory. Tym walorem w Toruniu jest piękna zieleń, ale też powietrze, którym oddychamy. To powietrze ciągle jest nasycane spalinami. Spaliny pochodzą zarówno z palenisk na paliwa stałe, jak i z pojazdów, które ciągle gdzieś mkną i których nieustannie przybywa.

Przez najbliższe pół roku przy placu Rapackiego znajdować się będzie filtrator powietrza. To pierwszy w Toruniu wysokowydajny filtr oczyszczający powietrze z lotnych zanieczyszczeń.

– 17 mln m³ powietrza w ciągu roku, a więc przez pół roku pewnie co najmniej 8 mln m³ powietrza przejdzie przez urządzenie i zbędne, trujące cząsteczki zostaną wyłapane – tłumaczył Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że tego typu urządzenia będą wspierały myślenie o dbałość o środowisko naturalne.

– Środowisko jest dla nas bardzo ważne. Przygotowujemy kW energii, które wprowadzamy do naszej sieci. Tej zdrowej energii, z odnawialnych źródeł. Myśląc o działaniach prośrodowiskowych, staramy się rozwijać również inne inicjatywy. Stąd nasze wyjście z tym projektem. Grupa Erbud, firma Onde wywodzą się z Torunia i to tutaj chcieliśmy postawić ten pierwszy krok i pomóc naszemu miastu, by środowisko w nim było czystsze – mówił wiceprezes zarządu Onde Marcin Szerszeń.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *