Przydatne funkcje w oczyszczaczu powietrza

Materiały partnera

Wybór oczyszczaczy powietrza jest w Polsce coraz większy. Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą wydajnością i ceną, lecz także oferowanymi funkcjami dodatkowymi. Niektóre funkcje wpływają na stopień ochrony przed zanieczyszczeniami, a inne wyłącznie na komfort obsługi. Oto kilka udogodnień, które szczególnie przydają się użytkownikom.

Tryb automatyczny

Na pierwszym miejscu wymienić należy tryb automatyczny. Do pracy w nim przystosowane są wyłącznie te oczyszczacze, w których znajduje się przynajmniej jeden czujnik zanieczyszczeń. Praca automatyczna polega bowiem na tym, że urządzenie samodzielnie dostosowuje prędkość filtracji do aktualnego stężenia zanieczyszczeń. 

W sklepie https://homespot.pl/ dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych w czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. Takie urządzenia perfekcyjnie dopasowują tempo oczyszczania do poziomu głównego składnika smogu. 

Tryb automatyczny ma wpływ nie tylko na wygodę, ale inna stopień ochrony przed zanieczyszczeniami. Pracujące w nim urządzenie podejmuje działania zmierzające do szybkiego ograniczenia poziomu smogu Jeszcze zanim użytkownik zda sobie sprawę z tego, że jakość powietrza uległa pogorszeniu. W praktyce oznacza to krótszy czas kontaktu z groźnymi zanieczyszczeniami. 

Wskaźnik czystości powietrza

Obecność trybu automatycznego zazwyczaj idzie w parze z obecnością wskaźnika czystości powietrza. Pozwala on kontrolować efektywność pracy oczyszczacza i zapewnia stały dostęp do wiedzy o stężeniu zanieczyszczeń w pomieszczeniu. W niektórych oczyszczaczach znajdują się numeryczne wskaźniki poziomu pyłu zawieszonego, natomiast inne urządzenia informują użytkownika o czystości powietrza za pośrednictwem wskaźników kolorystycznych.

Tryb sleep

Z oczyszczacza powietrza należy korzystać przez 24 godziny na dobę, a więc także i w nocy. Z myślą o użytku nocnym wielu producentów wyposaża urządzenia w tak zwany tryb sleep. Jego działanie polega na tym, że oczyszczacz pracuje w niskiej prędkości z wygaszonym podświetleniem panelu sterowania. Dzięki temu w żaden sposób nie utrudnia snu.

Jonizacja w oczyszczaczach powietrza

Kolejna cecha pożądana przez użytkowników to jonizacja. Opinie na jej temat są jednak różne. Czy jonizator naprawdę wpływa na poprawę czystości powietrza? Tak, ale najlepsze efekty zapewnia wtedy, gdy stanowi element wydajnego oczyszczacza powietrza, wyposażonego w filtr HEPA i filtr węglowy

Samodzielny jonizator ma znacznie niższą skuteczność. Nie zapewnia bowiem cyrkulacji powietrza, a w walce z zanieczyszczeniami nie dorównuje skutecznością wspomnianym filtrom. Kupując oczyszczacz z jonizacją w Homespot można mieć pewność, że jonizator naprawdę przyczyni się do poprawy czystości powietrza.

Wskaźnik zużycia filtrów

Filtr HEPA oraz filtr węglowy po pewnym czasie ulegają zużyciu, dlatego niezbędna jest ich wymiana na nowe. W celu zdjęcia z użytkownika konieczności pamiętania o wymianie wielu producentów umieszcza w urządzeniach czujniki zużycia filtrów. Po upływie przewidzianego okresu użytkowania oczyszczacz samodzielnie przypomina o potrzebie zastąpienia zużytych filtrów nowymi, zwykle wykorzystując w tym celu sygnał dźwiękowy i odpowiedni komunikat na panelu sterowania.

Zdalne sterowanie

Niektórymi oczyszczaczami powietrza można sterować jedynie poprzez panel. Inne wyposażone są w pilota i/lub w moduł w wi-fi, dzięki któremu możliwe jest sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Największy komfort zapewniają oczywiście oczyszczacze z wi-fi

Możliwość zmiany ustawień urządzenia z dowolnego miejsca na ziemi to nie jedyna zaleta takich urządzeń. Niektóre aplikacje dają dostęp do wielu ciekawych funkcji. Jako przykład można wskazać tworzenie harmonogramu pracy – po wprowadzeniu preferowanych ustawień oczyszczacz w określonych sytuacjach automatycznie zmienia swój sposób pracy.

Timer w oczyszczaczu powietrza

Timer to inaczej programator czasowy. Niekiedy umożliwia on wyłącznie zaplanowanie momentu zakończenia pracy oczyszczacza, ale czasami możliwe jest również zaprogramowanie czasu włączenia. Timer jest szczególnie przydatny w przypadku urządzeń, które nie mają możliwości sterowania za pośrednictwem aplikacji. 

Blokada panelu sterowania

Blokada panelu sterowania przydaje się rodzinom z małymi dziećmi. Funkcja ta nazywana jest też blokadą rodzicielską. Zablokowanie panelu sterowania sprawia, że najmłodsi nie są w stanie samodzielnie wyłączyć oczyszczacza albo dokonać zmian w jego ustawieniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.