Psychologiczne wsparcie w czasie izolacji. Dostępne m.in. przez internet

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Od tygodni miliony Polaków, w związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa, pozostają w domach. Osoby, które źle to znoszą, mogą znaleźć w sieci psychologiczne wsparcie. Dostępna jest psychologiczna pomoc m.in. dla studentów, uczniów, osób starszych czy lekarzy.

Miesiąc temu w związku z zagrożeniem koronawirusem wprowadzono w Polsce stan epidemii. Od 20 kwietnia można wychodzić z domu w celach rekreacyjnych, ale służby zalecają pozostanie w domu i ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi.

Długotrwała izolacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest trudna dla wszystkich, nawet dla takich osób, którym się ona początkowo podoba – zwraca uwagę w rozmowie z PAP psycholog dr Magdalena Budziszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak mówi, taka sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które już wcześniej czuły się samotne. Obecną sytuację źle znoszą również osoby z chorobami psychicznymi czy chorujące na depresję.

W sumie takich osób, dla których zakaz kontaktu z otoczeniem jest podwójnie uciążliwy, może być nawet kilka milionów – szacuje psycholożka.

Osoby, które źle znoszą ograniczenia lub odosobnienie, mogą znaleźć w sieci psychologiczne wsparcie. Dostępna jest np. psychologiczna pomoc dla studentów, uczniów, osób starszych czy lekarzy. Bezpłatne porady psychologiczne dostępne są m.in. na stronach NFZ i kanale YouTube Akademia NFZ, gdzie można znaleźć podcasty na temat m.in. radzenia sobie z lękiem przed utratą pracy czy zapobieganiu konfliktom rodzinnym. Szczegółowe dane o dostępnym wsparciu w poszczególnych województwach można znaleźć na stronie Ogólnopolskiej Interaktywnej Mapy Pomocy Psychologicznej (IMPP). Opracowało ją Centrum Wsparcia i Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Bezpłatną pomoc psychologiczną dla swoich mieszkańców świadczą też magistraty niektórych miast. Toruń także zapewnia pomoc psychologiczną dla swoich mieszkańców, oferowaną przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich.

Niektóre ośrodki oferują wsparcie dla konkretnych grup. Pomoc dla licealistów przygotowali studenci psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Osoby zainteresowane mogą napisać wiadomość e-mail na adres: pomocwpanemii@gmail.com, w temacie umieszczając informację o wybranej formie kontaktu: mail/mikrofon/czat/wideoczat. Następnie organizatorzy akcji prześlą link do aplikacji Zoom i instrukcję, jak dołączyć do rozmowy. Pomoc dla studentów dostępna jest na dedykowanej stronie internetowej.

Zespół Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną dla pracowników opieki zdrowotnej w Toruniu . Terapeuci z ośrodka Remedis udzielają toruńskim medykom pomocy w formie zdalnej, za pośrednictwem kanałów elektronicznych.

Całodobową i darmową infolinię wsparcia psychologicznego uruchomiły także Wojska Obrony Terytorialnej.

Dla osób starszych pomoc, w tym – psychologiczną, zapewnia Caritas lub Stowarzyszenie Wiosna w ramach projektu Szlachetna Paczka.

Według psycholog Anny Wojtaszewskiej, obecnie największym problemem jest trudność poradzenia sobie z ograniczeniami i rodzącą się frustracją, wynikającą z braku wpływu na rzeczy, na które do tej pory mieliśmy wpływ.

Z jednej strony wiele osób rozumie konieczność zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa i w pełni akceptuje zalecenia, stosuje się do nich i działa w imię wyższej konieczności. Jednak z drugiej strony, tej emocjonalnej, mocno przeżywa skutki zamknięcia w domu. Obecna sytuacja wymaga od ludzi ogromnej zdolności do adaptacji, czyli odnajdywania się na bieżąco w nowych okolicznościach. Jednak nie zawsze ten proces przebiega szybko i sprawnie – mówiła Wojtaszewska w rozmowie z serwisem PAP Life.

Psycholog Uniwersytetu SWPS dr Jakub Kuś zwraca uwagę, że od kilku tygodni psychologowie kliniczni i psychoterapeuci obserwują wzrost zaburzeń i problemów natury psychologicznej. Przyczyn jest wiele, a pogłębiać je może właśnie przebywanie w zamknięciu, często tylko we własnym towarzystwie. Dr Kuś podkreśla, że psychoterapia w tradycyjnym rozumieniu najczęściej wymaga bezpośredniego spotkania. W czasie pandemii większość gabinetów albo zawiesiła działalność – albo prowadzi poradnictwo zdalne, które – w ocenie psychologa Uniwersytetu SWPS – jest dość dobrym rozwiązaniem. Zastrzega on jednak, by – szukając pomocy psychologicznej w sieci – kierować się kompetencjami ośrodka i zapoznać się z kompetencjami samego psychologa.

Osoby przebywające na kwarantannie mogą zdalnie nie tylko szukać wsparcia, ale też podzielić się doświadczeniem i wziąć udział w badaniach. Prowadzi je Instytut Psychologii UJ.

Celem naszych badań jest poznanie i zrozumienie doświadczenia kwarantanny z perspektywy psychologicznej. Mamy nadzieję, że wyniki przysłużą się osobom, które będą musiały pozostawać w kwarantannie w przyszłości oraz profesjonalistom, którzy będą udzielać im pomocy i wsparcia – informują eksperci instytutu.

Materiał PAP. Autorzy: Anna Ślązak i Szymon Zdziebłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *