Rada wnioskuje – remont ul. Kochanowskiego tak, ale najpierw konsultacje!

Box2 Wiadomości
Chwilowo ulica Kochanowskiego nie urzeka urodą. Z jej udanego remontu z pewnością ucieszą się właściciele sąsiednich nieruchomości. Fot. A. Zglińska

Rada Okręgu Bydgoskie na ostatnim spotkaniu omawiała zagadnienia dotyczące inwestycji lokalnych i parku miejskiego. Pojawił się również temat ul. Kochanowskiego.

Na grudniowym spotkaniu Rady Okręgu Bydgoskie Wioletta Szeliga z wydziału gospodarki komunalnej magistratu zapowiedziała, że ta krótka ulica przejdzie gruntowny lifting, począwszy od instalacji podziemnych na kwestii parkowania skończywszy.

Jako pierwsi mieli wejść tam wodociągowcy i położyć nowe rury. Poza tym ma tu dojść do małej rewolucji w organizacji ruchu – uliczka ma być jednokierunkowa, a parkingi przeorganizowane. Dlaczego?

Z tego prostego powodu, że już teraz auta parkują, gdzie popadnie i nikt nad tym nie panuje. Teoretycznie postój jest dopuszczony po wschodniej stronie jezdni, a w praktyce – parkowanie odbywa się wszędzie. Skutek? Dwóm autom bywa trudno się wyminąć, choć jezdnia ma tu niemal 8 m szerokości, a piesi są niewidoczni.

A co z zielenią? Czy zmieści się w parkingowym gąszczu? Pisaliśmy o projekcie rewaloryzacji drzewostanu ul. Bydgoskiej. Ze zdjęć archiwalnych wynika, że drzewa rosły i przy bocznych uliczkach takich, jak Kochanowskiego czy Konopnickiej.

Zapytaliśmy o to miejską zieleń, czy ich projekt wkroczy i tam. Okazało się jednak, że wydział środowiska i zieleni o planach przebudowy nie wiedział i w obecnym kształcie wykluczał nasadzenia ze względu na infrastrukturę podziemną.

Zapytaliśmy drogowców o konkrety: w którą stronę będzie odbywał się ruch, czy będzie miejsce na drzewa, jak będzie rozwiązany problem parkowania i przede wszystkim – czy mieszkańcy będą mieli szansę się wypowiedzieć. Oto co otrzymaliśmy w odpowiedzi:

– W budżecie na 2019 r. zaplanowaliśmy remont ul. Kochanowskiego na odcinku 420 m, od ul. Broniewskiego do ul. Bydgoskiej – pisze Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – W ramach prac planujemy wymianę nawierzchni na nową. Podobnie będzie z chodnikami. Przy okazji remontu pochylimy się nad kwestią parkowania, analizować będziemy tę kwestię. Rozważamy zwiększenie liczby miejsc do parkowania. Jeśli chodzi o remont tej ulicy to wydział środowiska i zieleni jest z nami w stałym kontakcie, w styczniu prowadziliśmy korespondencję na temat zakresu remontu, terminu realizacji i „kwater” na nowe nasadzenia.

Na ostatnim posiedzeniu radni okręgowi mieli opiniować tą inwestycję, jednak postanowili, że w tej sprawie powinni wypowiedzieć się sami zainteresowani, czyli mieszkańcy tej ulicy.

W związku z tym rada przegłosowała, że złoży do MZD wniosek o zorganizowanie konsultacji społecznych w tej sprawie. Oby się udało, bo opinie mieszkańców tej ulicy na temat remontu, są bardzo podzielone, co łatwo zaobserwować w komentarzach na facebookowym profilu Bydgoskie Przedmieście:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *