Radek Sikorski w Toruniu: 100 mld euro jest do uzyskania!

Box2 Polityka
fot. Łukasz Piecyk

Radek Sikorski, „jedynka” Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego z Kujawsko-Pomorskiego, dziś w Toruniu złożył kolejne obietnice przedwyborcze. Jakie?

– Przy odpowiedniej negocjacji 100 mld euro jest do uzyskania – powiedział na toruńskiej konferencji prasowej Radek Sikorski, lider listy Koalicji Europejskiej w naszym regionie.

REKLAMA

Według kandydatów Koalicji Europejskiej do europarlamentu to właśnie Koalicja jest w stanie najskuteczniej zagospodarować fundusze unijne. – My wiemy, jak to robić – mówi Sikorski. – Polska jeszcze potrzebuje kilkunastu lat wyrównywania poziomu swojej infrastruktury fizycznej, ale i inwestycji w naukę, zdrowie, rolnictwo, szkoły, uniwersytety. O to powinniśmy zawalczyć.

Lider listy obiecuje również, że jeśli zostanie wybrany do europarlamentu, będzie działać na rzecz jak największego budżetu dla Polski i regionu ze środków unijnych.

Przypomnijmy, że województwo kujawsko-pomorskie w latach 2007-2013 uzyskało 1 mld euro z Unii Europejskiej. W latach 2014-2020 region dysponuje już wartością 2 mld euro. Propozycja Komisji Europejskiej ogranicza jednak wydatki na politykę spójności o 20 proc. Przy obecnej sytuacji Kujawsko-Pomorskie nie mogłoby mieć już szans na uzyskanie drugi raz tej kwoty.

– Po stanowisku Parlamentu Europejskiego, które zostało podjęte w kwietniu, wiemy, że możliwe są dalsze negocjacje – informuje Michał Korolko, „piątka” na liście Koalicji Europejskiej. – Wiemy, że możemy utrzymać poziom naszego regionalnego programu operacyjnego w wysokości 2 mld euro. I taki jest mój cel.

Przez ostatnie 15 lat województwo kujawsko-pomorskie coraz częściej odczuwa obecność środków unijnych. Są to m.in. drogi, sprzęt w szpitalach czy tablice interaktywne w szkołach. O kształcie przepisów regulujących fundusze unijne w poszczególnych regionach będzie decydował właśnie Parlament Europejski następnej kadencji.

– Ten wielki wybór 26 maja będzie decydował o tym, czy Polska dokona kolejnego skoku cywilizacyjnego – mówi Arkadiusz Myrcha, poseł Platformy Obywatelskiej.

2 thoughts on “Radek Sikorski w Toruniu: 100 mld euro jest do uzyskania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *