Radni jednogłośnie za zmianami w Budżecie Obywatelskim

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Pieniędzy do wykorzystania mieszkańcy będą mieli mniej, co wynika ze zmian w sposobie naliczania kwoty przeznaczanej na projekty.

– W treści uchwały proponujemy zmianę sposobu naliczania kwoty, która jest przeznaczana na Budżet Obywatelski w kolejnym roku. Do tej pory było to 6 proc. z tytułu podatku od nieruchomości, przy spełnieniu warunku minimalnego, wynikającego z ustawy o samorządzie gminnym. Zmiana proponuje, żeby wpisać w to miejsce tylko warunek wynikający z ustawy o samorządzie gminnym, to jest 0,5 proc. wydatków z budżetu miasta w ostatnim przedstawionym sprawozdaniu budżetowym – tłumaczył Paweł Piotrowicz dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta. – Maksymalna wartość projektu z puli lokalnej może wynosić 300 tys. zł dla projektów o charakterze inwestycyjnym, remontowym lub z zakresu zieleniu lub 80 tys. zł dla projektów innego typu.

]Zmiany obejmą także kwestie związane z osobami składającymi projekty. Miasto postawi na kontakt z wnioskodawcami.

– Wzmacniamy rolę wnioskodawców w procesie weryfikacji projektów, zobowiązując prezydenta i powoływany przez niego zespół weryfikujący do kontaktowania się i uzgadniania z wnioskodawcą kwestii związanych ze zmianą merytoryczną projektu na etapie weryfikacji, z ustaleniem kosztorysów i ewentualnym przenoszeniem projektów z puli lokalnej do puli ogólnomiejskiej na etapie weryfikacyjnym – wyjaśniał Paweł Piotrowicz

Głos w dyskusji nad tym tematem w imieniu Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej zabrał radny Bartosz Szymanski.

– Pochylamy się dziś nad jednym z najważniejszych narzędzi partycypacji społecznej obok rad okręgów, dzięki któremu mamy jako mieszkańcy bezpośredni wpływ na to, na co przeznaczymy miliony złotych z budżetu, zmieniając miasto i otoczenie. Procedura Budżetu Obywatelskiego wymaga nieustannych zmian i korekt. Zaproponowane obecnie są reakcją na zmieniające się uwarunkowania i praktykę toruńskiego Budżetu Obywatelskiego. Coraz więcej zgłaszanych projektów wymaga zwiększonego finansowania, które jest konieczne, by były one zrealizowane całościowo. Aktualna uchwała oprócz technicznych spraw wprowadza zmiany, które niosą pewne szanse na większe projekty w pulach lokalnych, na projekty trwałe, zielone. Ograniczeniem górnym jest kwota 300 tys. zł. Ale też pewne zagrożenia. Często jest to kwota zbliżona lub przekraczająca wartość całej puli, więc pewne instytucje mogą przejąć budżet okręgu. O takich praktykach od lat alarmują mieszkańcy staromiejskiego. Będziemy przyglądać się sytuacji na bieżąco, ale jako klub popieramy aktualizację zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego – mówił radny Bartosz Szymanski.

Zmiany obowiązywać będą od najbliższej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok.

Tagged

3 thoughts on “Radni jednogłośnie za zmianami w Budżecie Obywatelskim

 1. SKANDAL ?!
  Jednogłośnie?
  Torunianki i torunianie-
  MIESZCZANIE:
  to tak, zabierając pieniądze ogółowi mieszkańców (zmniejszając budżet obywatelski), “powędrują” one na remonty i odnawianie zabytków?
  Dla firm i osób prywatnych?
  Jak wy: radni Torunia, możecie coś takiego robić mieszkańcom Torunia?
  Kto was tego nauczył?
  OKROPNOŚĆ.
  P.S.
  Jak można, funkcjonując w społeczeństwie Torunia, tak postępować wobec torunianek i torunian.
  Wstydżcie cię radni.

 2. I znowu cała pulę przejmie UMK, Rydzyk, i szkoły. Radni Ko mówią, że wiedzą, że wiekszość z puli zabiorą więksi jak np szkoły i Rydzyk ale będą dalej robić źle i się patrzeć. Przecież to już było i dlatego to zmieniliście, że nikt inny nie miał szans !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *