Radni KO pytają prezydenta o skutki “deformy” oświaty w Toruniu

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Radni Koalicji Obywatelskiej domagają się od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego “dokładnego przyjrzenia się sytuacji absolwentów oraz podjęcia wszelkich możliwych działań, które zapewnią wszystkich uczniom miejsca w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych”.

W wydanym wczoraj oświadczeniu czytamy, że Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej wyraża swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją w toruńskiej oświacie. Przypomnijmy, prawie 800 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów nie zakwalifikowało się do żadnej z wybranych przez siebie szkół.

Sytuacja absolwentów jest trudna i z pewnością bardzo niekomfortowa, co budzi nasz niepokój i obawy o ich przyszłość. Jest ona bezpośrednim efektem deformy edukacji zaprojektowanej i wdrożonej przez rząd PiS. Błędne założenia, pośpiech, brak konsultacji ze środowiskami nauczycielskimi i pracowników oświaty, brak dialogu z samorządowcami przyczyniły się do zniszczenia dotychczasowego systemu oświaty. Negatywne i już odczuwalne skutki deformy to chaos organizacyjny i finansowy. Uczniowie i ich rodzice oczekują w niepewności na przyjęcie do placówek szkolnych, samorządy liczą straty związane z nową organizacją sieci szkół i koniecznością dostosowania infrastruktury do nowych wymogów. – czytamy w oświadczeniu radnych KO.

W związku z powyższym wzywamy Pana Prezydenta Miasta Torunia do dokładnego przyjrzenia się sytuacji absolwentów oraz podjęcia wszelkich możliwych działań, które zapewnią wszystkich uczniom miejsca w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Ponadto z uwagi na to, iż kwestie dotyczące polityki oświatowej toruńskiego samorządu są dla nas niezwykle istotne, oczekujemy opracowania kroków naprawczych i przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących zaistniałej sytuacji na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *