Radni mają dziś podnieść miejskie podatki. Kukiz’15 mówi “nie” i apeluje o ich zmniejszenie

Box2 Polityka Wiadomości
Kandydaci Kukiz'15 do toruńskiej rady miasta, fot. nadesłane

Na dzisiejszej sesji toruńscy radni zajmą się prezydenckimi projektami uchwał proponującymi podwyższenie podatków od nieruchomości i od środków transportu. Komitet Kukiz’15 już zapowiedział, że na posiedzeniu wręczy radnym apel o odrzucenie tych projektów. Postuluje jednocześnie o obniżenie miejskich opłat.

Uchwały podatkowe mogą być jednym z punktów zapalnych dzisiejszej sesji. Komitet Kukiz’15 już zapowiedział, że wybiera się na posiedzenie rady miasta, żeby wręczyć rajcom apel w sprawie propozycji podniesienie opłat miejskich.

REKLAMA

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu, którą otrzymają od Kukiz’15 toruńscy rajcy:

Szanowne Panie, Szanowni Panowie,

Zwracamy się do Was z apelem o odrzucenie projektów uchwał przygotowanych przez prezydenta Michała Zaleskiego: o podwyższeniu stawek podatku od nieruchomości (DRUK NR 1123), o podwyższeniu stawek podatku od środków transportowych (DRUK NR 1124).

Kreowaniu rozwoju miasta powinno służyć zmniejszenie obciążeń podatkowych. Sprzyjające warunki rozwoju gospodarczego Torunia może zapewniać spłaszczenie stawek podatku od tzw. mieszkaniówki i działalności gospodarczej. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że jego zmniejszenie – w połączeniu z rozsądną polityką związaną z infrastrukturą – spowoduje napływ inwestorów, dzięki czemu wzrośnie zatrudnienie oraz płace mieszkańców. W efekcie wzrosną wpływy z podatków dochodowych a to przełoży się na większe wpływy do budżetu miasta. Przykładem takiego rozwiązania jest np. miejscowość Wiązownica – ci co nie płacili podatku zaczęli płacić, do rzadkości należą sytuacje, że ktoś prosi o umorzenie zapłaty podatku z przyczyn losowych, przybyło nowych podmiotów gospodarczych, przedsiębiorcy z sąsiednich gmin przerejestrowali firmy. Inny przykład – mieszkańcy i przedsiębiorcy z gminy Radomyśl Wielki na Podkarpaciu płacą jedne z najniższych podatków lokalnych w Polsce. Mimo tego wpływy podatkowe są coraz wyższe.

Również obniżenie stawek podatku od środków transportowych wcale nie musi wiązać się ze zmniejszonymi wpływami. Znane są przypadki znacznego obniżenia w niektórych gminach podatku od środków transportowych i jednoczesnego powiększenia wpływów budżetowych z tego tytułu. Tego typu sytuacja nastąpiła ostatnio np. w Białym Borze. Podobne działania podjęto m.in. w Bielsku-Białej, Ostrowie Wielkopolskim czy Łęczycy.

Szanowni Państwo, apelujemy do Was w imieniu mieszkańców Torunia o zaprzestanie dalszego obciążania naszych domowych budżetów.

Prezydenckie projekty uchwał zakładają podwyższenie podatków o wskaźnik inflacji. Więcej o tym pisaliśmy kilka dni temu:

Na ostatniej sesji radni zajmą się podatkami. Prezydent proponuje ich podwyżkę

Ostatecznie rada miasta przyjęła nowe stawki podatkowe, które będą obowiązywać od 2019 r. Po tej decyzji komitet Kukiz’15 wydał oświadczenie:

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *