Radni przegłosowali zmiany w budżecie, również obywatelskim. Nowe inwestycje na osiedlach

Box2 Wiadomości
Fot. AZ

Radni na dzisiejszej sesji przyjęli zmiany w uchwale budżetowej na rok 2020. Oprócz kosmetycznych zmian i tych wynikających z dotacji czy projektów edukacyjnych, uchwalono przesunięć w Budżecie Obywatelskim. W wyniku oszczędności na realizacji zadań, na osiedlach pojawią się nowe inwestycje.

Jedną z ciekawszych pozycji budżetowych, którą dziś przegłosowywali radni jest budowa dla Centrum Sztuki Współczesnej części o przeznaczeniu warsztatowo-magazynowym oraz administracyjnym o powierzchni blisko 1400 m kw. (wartość inwestycji: 15,8 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pozyskane z RPO WKP, wymagany wkład własny to 4,8 mln zł).

Kilka lat temu internet obiegły wizualizacje tego obiektu. Wówczas inwestycja miała kosztować ponad 12 mln zł. Jak się okazuje, od początku w tworzenie tego projektu był zaangażowany Kazimierz Suwała, dzisiejszy dyrektor ECF Camerimage. Stąd wzbudzające zdziwienie radnego Krużewskiego z KO umiejscowienie we wnętrzach obiektu m. in. ciemni fotograficznej dla fotografii analogowej, sali fotograficznej i multimedialnej. Przypomnijmy – plany nowej części CSW opublikowano w maju 2017 roku, w grudniu podpisano list intencyjny w sprawie centrum dla Camerimage. Marek Żydowicz poinformował o powrocie do Torunia 7 marca 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że operacja “przeprowadzka Camerimage” trwała już od lat.

Tak będzie wyglądać CSW po modernizacji [WIZUALIZACJE]
Źródło UMT.

Wracając jednak do osiedli, jakie zmiany? Przede wszystkim to liście ogólnomiejskiej nastąpi kilka zmian.

W Toruniu przybędzie łąk kwietnych, liczymy, że również w związku z naszą interwencją. Zeszłoroczny projekt “Łąki kwietne i rośliny miododajne” miał kosztować 300 tysięcy złotych i ukwiecić ładny kawałek Torunia. Niestety, doszło do falstartu w tym zakresie. Z niewiadomych przyczyn najtańsza oferty na realizację projektu zamiast standardowych 25 zł za metr kwadratowy zakładanej łąki, podawały kwoty około 10 zł za metr kwadratowy. W efekcie niezbyt zorientowana w materii firma założyła łąki we wskazanych lokalizacjach w mało profesjonalny sposób. Kilka tygodni temu wykonawca z lenistwa spryskał je… zabronionym na terenach zieleni naszym mieście glifosatem. Nieodchwaszczane łączki przerosły bylicą, szarłatem i miejscami wyziera z nich trawa, zatem podjęto decyzję o tym, aby ten projekt dostał drugą szansę. My również interweniowaliśmy w tej sprawie, jednak nasza redakcja nie doczekała się odpowiedzi z działu prasowego magistratu. Cieszmy się, ponieważ drugie podejście do łąk opiewać będzie na 161 tys. zł. 

Magistrat pozostałe 100 tys. z “łąkowych” pieniędzy postanowił przeznaczyć na miejsca postojowe. Do realizacji przeznaczono parking przy Przedszkolu Miejskim nr 17 przy ul. Sienkiewicza, który miał sporo negatywnych uwag podczas konsultacji Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok, głównie ze względu na obecność pustych parkingów po drugiej stronie ulicy (wybudowanych z Budżetu Partycypacyjnego dla wkrótce później zlikwidowanej Akademickiej Przychodni Lekarskiej) oraz zagrożenie uszkodzeniem drzew podczas realizacji. Projekt jednak zostanie zrealizowany. Co ciekawe magistrat dokonał znów przycięć i zamiast przeznaczyć na ten cel wnioskowane 450 tys. zł, przekazał 330 tys. Gdyby nie zmieniono wyceny projektu, zgodnie z regulaminem do realizacji powinien zostać przekazany do realizacji projekt budowy ul. Czekoladowej na Bielawach, który dokładnie na taką kwotę opiewał.

Fantastyczna inicjatywa kulturalna – Fantastyczny Dom Kultury” jest kolejnym projektem, który zostanie zrealizowany w 2020 roku w ramach przesunięć na projektach. 180 tys. zł zostało przekazane do Dworu Artusa, który będzie odpowiadał za ten projekt.

Na osiedlu Rudak zostaną zrealizowane kolejne projekty z listy: “Stacje naprawcze rowerowe”, “Pojemniki przeznaczone na składowanie psich odchodów: 7 sztuk”, “Stojaki na rowery przy budynku Gerwazego / Podgórska”.

Na osiedlu Podgórz do realizacji został skierowany następny projekt z listy osiedlowej: “Aktywny Podgórz: siłownia łącząca pokolenia” przy ul. 63 Pułku Piechoty na wysokości nr 73 A.

1 thought on “Radni przegłosowali zmiany w budżecie, również obywatelskim. Nowe inwestycje na osiedlach

  1. Fajnie, a na komunikację miejską nie ma i chcą ciąć częstotliwość. choć ta już jest wręcz śmiesznie niska oraz likwidować linie. Znów najgorzej na tym lewobrzeże wyjdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *