Rekordowa zbiórka na cmentarzu

Box1 Wiadomości
Fot. Małgorzata Litwin i Adam Zakrzewski (źródło: www.torun.pl)

W Dniu Wszystkich Świętych już po raz 17. odbyła się w Toruniu kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. W tym roku udało się uzbierać prawie 23,5 tysiąca złotych.

1 listopada na cmentarzu św. Jerzego zbierano środki na odnowę zabytkowych mogił zasłużonych dla Torunia mieszkańców. W tym roku torunianie mogli wrzucać pieniądze do puszek m.in. aktorki Katarzyny Żak, muzyka Bogdany Hołowni, wioślarza Mirosława Ziętarskiego oraz ponad 90 wolontariuszy. Co roku akcję wspierają samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, środowiska artystów i aktywistów.

– Każdego roku, w tym szczególnym okresie pamiętamy o wybitnych torunianach, oddanych i zasłużonych dla naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o ich pamięć i zachowanie tego dorobku dla przyszłych pokoleń – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, tradycyjnie biorący udział w kweście.

Zebrana w tym roku kwota 23.5 tysięcy złotych stanowi rekord w siedemnastoletniej historii listopadowej kwesty. Do tej pory udało się odrestaurować ponad 30 mogił na toruńskich cmentarzach. W zeszłym roku dzięki pomocy torunian udało się odnowić nagrobek Franciszka Kruszelnickiego oraz kontynuowano prace przy nagrobku Heliodora Marjana Barałkiewicza.

Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na gruntowną odnowę nagrobka Stanisława Arkusiewicza, sędziego Sądu Okręgowego w międzywojennym Toruniu. Sędzia Arkusiewicz był jednym z głównych budowniczych struktur państwowych w naszym mieście.

Kwesty na rzecz nekropolii stały się ogólnopolską tradycją. W całym kraju w dniu Wszystkich Świętych przedstawiciele świata kultury, politycy, działacze społeczni i mieszkańcy kwestują na rzecz odbudowy zabytkowych grobowców i pomników. Najstarszą kwestą jest zbiórka na rzecz Starych Powązek w Warszawie. Pierwsza z nich odbyła się 1 listopada 1975. Zorganizował ją powstały rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, założony przez Jerzego Waldorffa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *