Remont mostu drogowego. Przeprawy tymczasowej nie będzie

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Przebudowa mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego potrwać ma 20 miesięcy. W tym czasie spodziewać się można utrudnionego ruchu w okolicach przeprawy. Odciążyć go miała przeprawa tymczasowa, ulokowana na przedłużeniach ul. Przybyszewskiego i Zagrodowej. Wiadomo już jednak, że nie powstanie.

Plany drogowców pokrzyżował wyjątkowo niski poziom wody w Wiśle, który uniemożliwia zainstalowanie elementów mostu tymczasowego, jakimi są drewniane pale, które miały zostać wbite w dno rzeki.

– Istotnym czynnikiem robót było to, aby zapewniony był właściwy stan wody. Fachowcy określili go na 2,5 metra – by mogły wpłynąć barki i holowniki by dostarczyć sprzęt – mówił prezydent Michał Zaleski podczas dzisiejszej wideokonferencji.

Pod koniec kwietnia poziom wody na Wiśle wynosił 143 cm, co zablokowało możliwość powstania przeprawy, poprzez brak możliwości dostarczenia na miejsce pali.

– Zostały podjęte wszechstronne analizy – zapewnił prezydent. – Nie możemy liczyć na poprawę sytuacji. Susza hydrologiczna w Polsce i tej części Europy jest faktem.

Wobec takiej sytuacji, zrezygnowano z postawienia przeprawy tymczasowej. Przesunięcie całej inwestycji w czasie wiązałoby się z dużymi kosztami.

– Generalny wykonawca zobowiązuje się do tego, że tak przeorganizuje prace na moście drogowym Piłsudskiego, iż będzie możliwe utrzymanie dwukierunkowego ruchu samochodowego oraz autobusowego na pasach ruchu, z których każdy będzie miał szerokość 3 metrów, o łącznej przepustowości około 18,5 tys. pojazdów na dobę – informował Michał Zaleski.

– Została podjęta decyzja o tym, że ruch będzie prowadzony przez most remontowany. Po jednym pasie w każdą stronę, tak, aby ruch był nawet większy, niż na planowanym moście tymczasowym – mówił Edward Głaz, prezes firmy Intop, wykonawcy projektu.

Odstąpienie od tej części budowy zmniejszy kwotę inwestycji o nieco ponad 3,1 mln zł. Dodatkowo, na działaniach, które miały towarzyszyć budowie mostu (m.in. transport jego elementów) miasto zaoszczędzi dodatkowe 2,6 mln zł. Pewne koszty już jednak poniesiono. Wybudowano już drogi dojazdowe do mostu, przygotowano także dokumentację.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *