Remont mostu Piłsudskiego. Podpisano umowę z wykonawcą [WIZUALIZACJA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
Autor wizualizacji: Pracowania Projektowa FORMAT z Jeleniej Góry

Dziś popołudniu doszło do podpisania umowy z wykonawcą nadchodzących prac na moście marszałka Józefa Piłsudskiego. Pracami na moście zajmie się konsorcjum firm INTOP Warszawa Sp. z o.o., która jest liderem i jej partner EURO-DARMAL Sp. z o.o.  z Kamiennej Góry. Wartość umowy opiewa na kwotę blisko 123 mln zł. 

W spotkaniu w tej sprawie wzięli udział prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Rafał Wiewiórski oraz prezes zarządu spółki wykonawcy INTOP, Edward Głaz. Umowa została zawarta – od teraz wykonawca będzie miał 20 miesięcy na zakończenie prac. Ich zakres obejmuje szereg zadań, w skład których wchodzi poszerzenie  wsporników chodnikowych do 4,20 m, naprawa płyty mostu, czyszczenie i naprawa oblicowań kamiennych, przyczółków mostu i filarów, wykonanie nowych kap chodnikowych, nawierzchni jezdni i chodników, odwodnienia, oświetlenia, czy barier drogowych.

– Dziękujemy bardzo za zaufanie, którym państwo nas obdarzyli przy podpisaniu umowy i realizacji zadania. Postaramy się w ciągu 20 miesięcy oddać most i zrobimy wszystko, by wyglądał tak, jak na wizualizacjach – zapewniał Edward Głaz. – Jesteśmy polską firmą, z polskimi korzeniami i cieszymy się, że możemy dla miasta zrobić jedną z ważniejszych inwestycji miejskich.

Prace wykonywane będą w dwóch etapach: pierwszy obejmuje wyremontowanie nawierzchni mostu, a także wyczyszczenie i pomalowanie elementów, znajdujących się  nad jezdnią. Wcześniej jednak ustawiona zostanie przeprawa tymczasowa. Drugim etapem ma być remont chodników oraz elementów, które znajdują się pod płytą mostu. 

– Będziemy, jako mieszkańcy Torunia, z wielką uwagą patrzyli na postęp robót i na to, jak będą zmierzały do finału – mówił prezydent Michał Zaleski. – Chodzi przede wszystkim o to, aby podnieść jakość i standard tego leciwego już mostu. 

– Remont płyty głównej polegał będzie przede wszystkim na zdjęciu asfaltu, naprawie elementów stalowych i betonowych oraz wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej – wyjaśniał Rafał Wiewiórski. – Wszystko rozpoczniemy od budowy przeprawy tymczasowej. W tej chwili trwa przebudowa ul. Przybyszewskiego oraz ul. Zagrodowej.

Przeprawa tymczasowa, łącząca obie wspomniane ulice obsługiwać będzie samochody osobowe do 3,5 tony, za wyjątkiem pojazdów służb ratowniczych. Wyłączona będzie z ruchu pieszego i rowerowego. Jego zamontowaniem zajmie się wojsko. Z chwilą jego dopuszczenia do ruchu, możliwe będzie zamknięcie mostu Piłsudskiego. W zeszłym tygodniu miało miejsce otwarcie przez MZD ofert na zarządzanie i nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi na remontowanym moście. Zainteresowanie wyraziło 6 firm, które gotowe są dopilnować jakości i terminowości wykonania projektu, wliczając w to budowę i rozbiórkę mostu tymczasowego.

Wartość podpisanej dziś umowy z wykonawcą prac na moście Piłsudskiego opiewa na kwotę 122.806,890 zł, pochodzących z budżetu miasta, które ubiega się o subwencję z budżetu państwa. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *