Remont mostu, przebudowa bulwaru, basen Bażyńskich… Co wiemy o tych inwestycjach?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Początek roku to klasyczny okres na projektowanie list postanowień. Miasto również ma kilka planów do zrealizowania. Najbardziej istotny dla zmotoryzowanych mieszkańców miasta będzie remont mostu im. Piłsudskiego. To jednak nie wszystko. Czeka nas także kilka nowych inwestycji w parkach miejskich oraz zakończenie rozbudowy basenu przy ul. Bażyńskich. Co na tę chwilę wiemy o największych projektach samorządu?

Bez wątpienia najwięcej wątpliwości budzi remont „starego” mostu. Będzie to pierwsze przedsięwzięcie tego typu od 1992 r. Celem modernizacji jest przede wszystkim rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego poprzez poszerzenie ciągów komunikacyjnych na przeprawie. Płyta pomostu zostanie naprawiona w tych miejscach, w których jest to niezbędne. Powstaną zupełnie nowe chodniki, nawierzchnia jezdni, oświetlenie, odwodnienie czy bariery drogowe. Pojawią się także punkty widokowe. W związku z wymianą nawierzchni most Piłsudskiego zostanie wyłączony z ruchu samochodowego późną wiosną 2020 r. Ruch na moście zostanie ograniczony do komunikacji miejskiej i pojazdów służb ratunkowych. Do użytku zostanie oddana przeprawa tymczasowa w postaci składanego mostu typu DMS-65. Most składany zostanie zamontowany na prawobrzeżu na wysokości ul. Przybyszewskiego, a na lewobrzeżu na wysokości ul. Zagrodowej. Tymczasowa przeprawa będzie dostępna tylko dla aut do 3,5 tony oraz pojazdów służb ratunkowych. Piesi nie będą mogli z niej korzystać.

W 2020 r. zakończy się również budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. To jedna z największych kujawsko-pomorskich inwestycji w służbie zdrowia. Przedsięwzięcie finansowane jest z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków samorządowych. Całkowity koszt budowy nowego szpitala na Bielanach wyniesie 560 mln zł, z czego aż 200 mln zł zostanie przeznaczone na nowoczesny sprzęt. Teraz trwają prace wykończeniowe i procedury odbiorowe. W pierwszym kwartale planowane są przenosiny oddziałów do nowych budynków. Obiekty mają zostać oddane do użytku w maju. Nie będzie to jednak koniec prac, ponieważ władze województwa planują także zburzenie głównego budynku i wybudowanie w jego miejsce nowego. Modernizacja starych murów byłaby nieopłacalna.

Samorząd miejski nie zapomniał w swoich planach także o sporcie. W tym roku czeka nas otwarcie nowego basenu na ul. Bażyńskich. Nowy kompleks sportowo-wypoczynkowy powstanie na miejscu starego basenu „elanowskiego”, wybudowanego pod koniec lat 80. Na pływalni możemy spodziewać się wodnego placu zabaw i salek do squasha. Całkowity koszt budowy szacowany jest na około 45 mln zł. Przebudowa obiektu rozpoczęła się w połowie września 2018 r. Zakończenie robót planowane jest na październik 2020 r., a samo otwarcie na grudzień, więc mieszkańcy będą musieli jeszcze trochę poczekać.

Przed nami także remont nadwiślańskiego bulwaru. Konkurs na koncepcję zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego między mostem drogowym a kolejowym został rozstrzygnięty w maju 2015 r. Początkowo prace nad Wisłą miały rozpocząć się w 2017 r., ale harmonogram projektu zmieniał się wielokrotnie. Wiele wskazywało na to, że prace ruszą w 2020 r. Teraz wiemy już, że nie będzie to możliwe.

Remont bulwaru rozpocznie się dopiero po zakończeniu modernizacji mostu im. Piłsudskiego oraz skończeniu budowy punktu przesiadkowego w al. Jana Pawła II. Remont mostu rozpocznie się w tym roku i będzie kontynuowany również w 2021 r. – poinformowała nas Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W planach jest budowa chodników, ścieżek, terenów zielonych, oświetlenia i elementów małej architektury. Mówi się o siłowni zewnętrznej, placu zabaw, obiektach gastronomicznych, krytej wiacie i toaletach. Powstaną nowe schody, zejścia i pawilony. Remontowany bulwar ma zostać przystosowany do aktywnego wypoczynku i organizacji eventów plenerowych. Według wstępnego kosztorysu inwestycja ma pochłonąć ponad 54 mln zł. 

Pewne jest natomiast, że jeszcze w tym roku zostaną zakończone niektóre z inwestycji w parkach miejskich. Na wiosnę 2020 r. zakończy się modernizacja parku Glazja przy ul. Waryńskiego. Możemy spodziewać się rozbudowanej architektury rekreacyjno-użytkowej. W maju planowane jest także zakończenie rewitalizacji Parku Tysiąclecia, która jest jedną z największych „zielonych” inwestycji w ostatnich latach w Toruniu. Pochłonie niemal 12 mln zł. W tym samym czasie powinniśmy też zobaczyć efekty prac w Parku Bydgoskim.

Realizowana na Bydgoskim Przedmieściu inwestycja obejmuje utwardzenie ciągu komunikacyjnego wokół dużego stawu i zejścia po północnej stronie kaskady – informuje Jolanta Swinarska, kierownik Referatu Kształtowania Zieleni.

1 thought on “Remont mostu, przebudowa bulwaru, basen Bażyńskich… Co wiemy o tych inwestycjach?

  1. Trochę przyjdzie nam poczekać i czasem może nerwy nam puszczą. Na szczęście później będzie lepiej i ładniej. To na pewno wpłynie pozytywnie na życie w mieście i zwiększy ilość turystów w Toruniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *