Rocznica stanu wojennego w Toruniu

Box2 Historia Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

13 grudnia obchodzimy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uznawanego za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii kraju. Toruńska uroczystość upamiętniająca odbyła się przy kościele św. Ducha na Rynku Staromiejskim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce o północy 13 grudnia 1981 roku. Na ulice miast wjechały czołgi i pojazdy opancerzone, a ZOMO rozpoczęło ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. W tym okresie internowano ponad 10 tysięcy członków “Solidarności”, a kilkadziesiąt osób straciło życie. Wprowadzono cenzurę korespondencji i rozmów telefonicznych. Społeczeństwo podjęło odwetowe akcje protestacyjne, ale były one skuteczne tłumione przez władze. W historii zapisała się zwłaszcza brutalna pacyfikacja kopalni Wujek.

Wydarzenia lat 80. są każdego roku upamiętnianie w polskich miastach. W Toruniu w nocy z 12 na 13 grudnia władze miasta, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą Solidarności przy kościele św. Ducha. Tablica odwołuje się do tragicznych wydarzeń z 1 i 3 maja 1982 roku, które miały miejsce w Toruniu. Zorganizowana została wtedy manifestacja sił opozycyjnych, która spotkała się z brutalną odpowiedzią oddziałów ZOMO. Na Rynku Staromiejskim o północy tradycyjnie odśpiewano również hymn Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *