Rondo turbinowe na placu Hoffmanna

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od wtorku 24 grudnia na placu Hoffmanna zacznie funkcjonować rondo turbinowe. To drugie tego typu skrzyżowanie, które powstało w naszym mieście. Pierwsza toruńska turbina została oddana do użytku w maju tego roku na placu Chrapka.

Od godziny 8:00 w Wigilię toruńscy kierowcy będą mogli już korzystać ze zmodernizowanego ronda na placu Hoffmanna. Czym jest rondo turbinowe? To innowacyjne rozwiązanie, w którym wewnętrzne i zewnętrzne pasy ruchu nie przecinają się. Kierujący pojazdem przed wjazdem na rondo musi dokonać wyboru odpowiedniego pasa ruchu. Nie ma możliwości, aby znajdując się na rondzie zmienić pas ruch z wewnętrznego na zewnętrzny lub odwrotnie. Turbiny nazywane są inaczej rondami bezkolizyjnymi. W żadnym punkcie ronda turbinowego (poza wjazdami) nie występują punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

W naszej ocenie wprowadzone rozwiązania będą bardziej czytelne dla kierowców, a brak możliwości zmiany pasa na rondzie zlikwiduje potencjalne miejsca kolizji. Zmiana organizacji ruchu ma za zadanie także zwiększenie bezpieczeństwa dla niechronionych uczestników ruchu – informuje Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *