Rozpoczyna się sezon grzewczy. Policja apeluje o właściwe użytkowanie pieców

112 Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Lekceważenie złego stanu technicznego urządzeń grzewczych to prosta droga do tragedii. Zagrożenie pożarowe i ryzyko zatrucia czadem nie bez powodu wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Toruńscy policjanci apelują o rozwagę i przypominają, co robić w razie ulatniania się tlenku czadu.

Głównymi źródłami zatruć czadem w budynkach są niesprawne przewody kominowe : wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny i bezsmakowy, więc bardzo trudno go wykryć. Objawy zatrucia czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, zmęczenie i senność, duszności i trudności z oddychaniem oraz nudności. W takich wypadkach najważniejsza jest szybkość reakcji – przetransportowanie poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do czystego powietrza, rozluźnienie ubrania i wezwanie służb ratunkowych.

Takim zagrożeniom można jednak przeciwdziałać z wyprzedzeniem. Najważniejszy krok to skontrolowanie systemu grzewczego przez uprawnionego specjalistę, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości natychmiastowe usunięcie usterek. Warto także zainstalować czujniki tlenku węgla. Ważne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, pamiętać o mikrowentylacji (szczeliny w oknach i drzwiach) i pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Przypominamy także o ostrzeżeniach strażników miejskich, związanych z paleniem w piecach nieodpowiednimi materiałami. Spalanie śmieci jest nie tylko groźne dla środowiska, ale także może poskutkować mandatem.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *