Rozpoczyna się sezon grzewczy. Policja apeluje o właściwe użytkowanie pieców

112 Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Lekceważenie złego stanu technicznego urządzeń grzewczych to prosta droga do tragedii. Zagrożenie pożarowe i ryzyko zatrucia czadem nie bez powodu wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Toruńscy policjanci apelują o rozwagę i przypominają, co robić w razie ulatniania się tlenku czadu.

Głównymi źródłami zatruć czadem w budynkach są niesprawne przewody kominowe : wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny i bezsmakowy, więc bardzo trudno go wykryć. Objawy zatrucia czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, zmęczenie i senność, duszności i trudności z oddychaniem oraz nudności. W takich wypadkach najważniejsza jest szybkość reakcji – przetransportowanie poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do czystego powietrza, rozluźnienie ubrania i wezwanie służb ratunkowych.

Takim zagrożeniom można jednak przeciwdziałać z wyprzedzeniem. Najważniejszy krok to skontrolowanie systemu grzewczego przez uprawnionego specjalistę, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości natychmiastowe usunięcie usterek. Warto także zainstalować czujniki tlenku węgla. Ważne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, pamiętać o mikrowentylacji (szczeliny w oknach i drzwiach) i pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Przypominamy także o ostrzeżeniach strażników miejskich, związanych z paleniem w piecach nieodpowiednimi materiałami. Spalanie śmieci jest nie tylko groźne dla środowiska, ale także może poskutkować mandatem.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *