Rusza akcja Czytaj PL

Box2 Kultura Polecamy Wiadomości
Fot. Pixabay

Zaczyna się piąta edycja akcji Czytaj PL. Przez cały listopad torunianie będą mogli bezpłatnie wypożyczać e-booki i audiobooki.

Toruń kolejny raz zaangażował się w inicjatywę Czytaj PL. W całym mieście rozwieszone będą plakaty informujące o akcji. Znajdować się będą na nich kody QR, dzięki którym będzie można wypożyczyć książki. Plakaty będzie można znaleźć w wielu punktach w całym mieście, na przystankach, w liceach, czy instytucjach, takich jak CKK Jordanki, CSW, Dwór Artusa, czy Muzeum Etnograficzne, a także w filiach Książnicy Kopernikańskiej. 

REKLAMA

W tegorocznej akcji dostępnych będzie 12 książek. Każda z nich wywiera na czytelników wpływ, który został zobrazowany postaciami superbohaterek i superbohaterów, walczących z niskim poziomem czytelnictwa. W ten sposób powstali m. in. poszerzający horyzonty Człowiek-Serce, zwiększający kreatywność Człowiek Żarówka, czy podnoszący IQ Człowiek z Trzecim Okiem. Ich autorem jest światowej sławy grafik, Jan Kallwejt. Postacie będzie można znaleźć między innymi na plakatach.

Książki biorące udział w tegorocznej akcji:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)

2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)

3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)

4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)

5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)

6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)

7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)

8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)

9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)

11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)

12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Wydarzeniu po raz kolejny towarzyszy akcja “Upoluj swoją książkę”, zainicjowana przez Instytut Książki. 1 400 uczniów szkół średnich z całej Polski stworzyło grupę ambasadorów wydarzenia, która odziana w specjalne koszulki z napisem “Jestem pod wpływem czytania” i kodem QR, będzie promować czytelnictwo i udostępniać e-wydania książek. Przewidziano także konkurs “Zostań emisariuszem książek – dziel się z ludzkością supermocami. Aby wziąć w nim udział, należy wydrukować plakat akcji i powiesić go w widocznym miejscu w swojej miejscowości. Do wygrania są cenne nagrody w postaci czytników PocketBook, bonów do Woblinka, koszulek, a nawet smartfonów.

Patronem Czytaj PL jest portal Lubimy Czytać. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *