Rusza Artus Festival 2020 w Toruniu. Już dziś pierwsze wydarzenie

Box2 Kultura Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Maciej Maleńczuk, Paweł Domagała, Marcin Dorociński i Adam Bielecki to tylko niektóre z gwiazd, zaproszonych do Torunia w ramach tegorocznego Artus Festivalu. Organizatorzy, oprócz koncertów i spotkań autorskich, zaplanowali także m.in. e-zawody w FIFĘ i warsztaty DJ-skie. Dziś odbędzie się z kolei wernisaż wystawy “Kujawsko-Pomorskie Press Foto”.

Festiwal będzie odbywać się w niełatwym czasie pandemii.

REKLAMA

Ten festiwal był najtrudniejszym, jaki kiedykolwiek przyszło nam organizować. Cały świat kulturalny runął. Wszystko trzeba było stworzyć na nowo – mówił Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa. – Udało nam się jednak zaprosić fantastycznych artystów i mogę powiedzieć, że nasz festiwal będzie jedną z najciekawszych propozycji kulturalnych na jesień.

Program Artus Festivalu będzie bardzo różnorodny. Z jednej zaplanowano koncerty Kasi Lins, Pinky Loops, Bartka Staszkiewicza i Sebastiana Zawadzkiego, duetu Krzemyk & Harry, Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego, L.A. Trio, grupy Tęskno i Moniki Borzym. Niekwestionowanymi gwiazdami będą Maciej Maleńczuk oraz Paweł Domagała. Nie lada gratką będą też spotkania autorskie. Zaproszono na nie Marcina Dorocińskiego, Annę Gacek, Edytę Olszówkę i Adama Bieleckiego. Na scenie wystąpi poza tym kabaret Hrabi i Improv Baltic Show. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę dla fanów e-sportu. W sobotę 10 października o 13:00 odbędą się Otwarte Mistrzostwa Torunia w grze FIFA.

W trakcie festiwalu zaplanowano do tego kontynuację warsztatów Art-Lab, łączących plastykę i muzykę. Odbędą się w sobotę 17 października i w niedzielę 18 października od 11:00 do 15:00. Poprowadzi je Steve Nash i jego ekipa. Uczestnicy będą mogli poznać techniki tworzenia muzyki na sprzęcie DJ-skim. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują wcześnie zapisy.

Pierwsze wydarzenie w ramach Artus Festivalu odbędzie się już dziś, 6 października o 18:30. Będzie to wernisaż wystawy”Kujawsko-Pomorskie Press Foto”. Konkurs skierowany był do fotoreporterów z województwa kujawsko-pomorskiego i wpłynęło na niego ponad 230 zdjęć. Jury pod przewodnictwem toruńskiego fotografika Wojciecha Szabelskiego nie miało łatwego zadania. Ostatecznie nagroda główna dla najlepszego zdjęcia konkursu powędrowała do Marka Krupeckiego.

Jestem w pewnym sensie wolnym strzelcem. Moja dokumentacja nie wiąże się z zarobkiem, robię to całkowicie społeczne. Żeby zrobić prawdziwy fotoreportaż, trzeba być chwilę przed wydarzeniem, zobaczyć jak ludzie się zachowują, przygotowują, potem uchwycić emocje w trakcie, ale także zostać chwilę dłużej i dostrzec, co się dzieje po samym wydarzeniu – opowiadał Marek Krupecki na dzisiejszej konferencji prasowej w Dworze Artusa.

Nagroda główna w kategorii Sport powędrowała do Andrzeja Romańskiego, w kategorii Kultura i Sztuka zwyciężył Łukasz Piecyk, laureatem w kategorii Wydarzenie i Życie Codzienne został Marcin Jaworski, a nagrodę za Reportaż odebrał Paweł Biarda.

Więcej szczegółów programu Artus Festivalu na stronie Dworu Artusa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *