Rusza Artus Festival 2020 w Toruniu. Już dziś pierwsze wydarzenie

Box2 Kultura Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Maciej Maleńczuk, Paweł Domagała, Marcin Dorociński i Adam Bielecki to tylko niektóre z gwiazd, zaproszonych do Torunia w ramach tegorocznego Artus Festivalu. Organizatorzy, oprócz koncertów i spotkań autorskich, zaplanowali także m.in. e-zawody w FIFĘ i warsztaty DJ-skie. Dziś odbędzie się z kolei wernisaż wystawy “Kujawsko-Pomorskie Press Foto”.

Festiwal będzie odbywać się w niełatwym czasie pandemii.

REKLAMA

Ten festiwal był najtrudniejszym, jaki kiedykolwiek przyszło nam organizować. Cały świat kulturalny runął. Wszystko trzeba było stworzyć na nowo – mówił Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa. – Udało nam się jednak zaprosić fantastycznych artystów i mogę powiedzieć, że nasz festiwal będzie jedną z najciekawszych propozycji kulturalnych na jesień.

Program Artus Festivalu będzie bardzo różnorodny. Z jednej zaplanowano koncerty Kasi Lins, Pinky Loops, Bartka Staszkiewicza i Sebastiana Zawadzkiego, duetu Krzemyk & Harry, Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego, L.A. Trio, grupy Tęskno i Moniki Borzym. Niekwestionowanymi gwiazdami będą Maciej Maleńczuk oraz Paweł Domagała. Nie lada gratką będą też spotkania autorskie. Zaproszono na nie Marcina Dorocińskiego, Annę Gacek, Edytę Olszówkę i Adama Bieleckiego. Na scenie wystąpi poza tym kabaret Hrabi i Improv Baltic Show. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę dla fanów e-sportu. W sobotę 10 października o 13:00 odbędą się Otwarte Mistrzostwa Torunia w grze FIFA.

W trakcie festiwalu zaplanowano do tego kontynuację warsztatów Art-Lab, łączących plastykę i muzykę. Odbędą się w sobotę 17 października i w niedzielę 18 października od 11:00 do 15:00. Poprowadzi je Steve Nash i jego ekipa. Uczestnicy będą mogli poznać techniki tworzenia muzyki na sprzęcie DJ-skim. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują wcześnie zapisy.

Pierwsze wydarzenie w ramach Artus Festivalu odbędzie się już dziś, 6 października o 18:30. Będzie to wernisaż wystawy”Kujawsko-Pomorskie Press Foto”. Konkurs skierowany był do fotoreporterów z województwa kujawsko-pomorskiego i wpłynęło na niego ponad 230 zdjęć. Jury pod przewodnictwem toruńskiego fotografika Wojciecha Szabelskiego nie miało łatwego zadania. Ostatecznie nagroda główna dla najlepszego zdjęcia konkursu powędrowała do Marka Krupeckiego.

Jestem w pewnym sensie wolnym strzelcem. Moja dokumentacja nie wiąże się z zarobkiem, robię to całkowicie społeczne. Żeby zrobić prawdziwy fotoreportaż, trzeba być chwilę przed wydarzeniem, zobaczyć jak ludzie się zachowują, przygotowują, potem uchwycić emocje w trakcie, ale także zostać chwilę dłużej i dostrzec, co się dzieje po samym wydarzeniu – opowiadał Marek Krupecki na dzisiejszej konferencji prasowej w Dworze Artusa.

Nagroda główna w kategorii Sport powędrowała do Andrzeja Romańskiego, w kategorii Kultura i Sztuka zwyciężył Łukasz Piecyk, laureatem w kategorii Wydarzenie i Życie Codzienne został Marcin Jaworski, a nagrodę za Reportaż odebrał Paweł Biarda.

Więcej szczegółów programu Artus Festivalu na stronie Dworu Artusa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *