Rusza budowa Muzeum “Pamięć i Tożsamość”. Dziś pierwsze wbicie łopaty

Box2 Wiadomości
Fot. muzeumpamiecitozsamosc.pl/ogloszenia-przetargowe

Rusza budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które powstaje na terenie przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W poniedziałek wbita zostanie pierwsza łopata. Inaugurację prac zapowiedzieli za pośrednictwem TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk i dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.

Muzeum przedstawi historię Polski od początku jej państwowości, po czasy współczesne. Wśród zbiorów znajdą się m.in. pamiątki po św. Janie Pawle II. Szczególny nacisk twórcy położą na naukę Karola Wojtyły i jej oddziaływanie na losy kraju, Europy, a także świata.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – mówił dziennikarzom TV Trwam minister Piotr Gliński. – Odnosząc się do pojawiającej się w przestrzeni publicznej krytyki współpracy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis chciałbym przypomnieć, że toruński ośrodek od lat zajmuje się bardzo cenną działalnością edukacyjną i kulturotwórczą docenianą swego czasu m. in. przez Jana Pawia II, który w marcu 1994 r. podkreślał, że ,,cenny wkład Radia Maryja w dzieło Nowej Ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwa, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości”.

Umowa na realizację inwestycji podpisana została między Fundacją Lux Veritatis a Ministrem Kultury Piotrem Glińskim 20 czerwca 2018 r. Pierwotnie ministerialne dofinansowanie wynosiło 70 mln zł. Obecnie zwiększono je do 117 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *