Rusza budowa Muzeum “Pamięć i Tożsamość”. Dziś pierwsze wbicie łopaty

Box2 Wiadomości
Fot. muzeumpamiecitozsamosc.pl/ogloszenia-przetargowe

Rusza budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które powstaje na terenie przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W poniedziałek wbita zostanie pierwsza łopata. Inaugurację prac zapowiedzieli za pośrednictwem TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk i dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.

Muzeum przedstawi historię Polski od początku jej państwowości, po czasy współczesne. Wśród zbiorów znajdą się m.in. pamiątki po św. Janie Pawle II. Szczególny nacisk twórcy położą na naukę Karola Wojtyły i jej oddziaływanie na losy kraju, Europy, a także świata.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – mówił dziennikarzom TV Trwam minister Piotr Gliński. – Odnosząc się do pojawiającej się w przestrzeni publicznej krytyki współpracy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis chciałbym przypomnieć, że toruński ośrodek od lat zajmuje się bardzo cenną działalnością edukacyjną i kulturotwórczą docenianą swego czasu m. in. przez Jana Pawia II, który w marcu 1994 r. podkreślał, że ,,cenny wkład Radia Maryja w dzieło Nowej Ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwa, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości”.

Umowa na realizację inwestycji podpisana została między Fundacją Lux Veritatis a Ministrem Kultury Piotrem Glińskim 20 czerwca 2018 r. Pierwotnie ministerialne dofinansowanie wynosiło 70 mln zł. Obecnie zwiększono je do 117 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *