Rusza druga edycja pilotażowego programu “Toruńskiej Karty Miejskiej”

Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin dla UM Toruń

Od poniedziałku 8 lipca, w autobusach linii nr 10, 12, 14, 20 i 28 ruszy druga edycja pilotażowego programu biletu elektronicznego. System firmy OTI Europa ASEC i SIX PAYMENT SERVICES wprowadzony jest w ramach projektu „Toruńskiej Karty Miejskiej”.

– Pilotaż obejmie 17 autokarów kursujących na pięciu liniach autobusowych – 10, 12,14, 20 i 28 – wylicza Marcin Kowallek dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. – Pierwszy etap testowania biletu elektronicznego jeszcze trwa. Ten pilotaż będzie inny.  Proponujemy rozwiązanie, które nie jest ograniczone do korzystania z karty bankomatowej. Każdy nośnik, niezależnie od tego, czy to telefon, smartwatch czy karta płatnicza, może być nośnikiem biletu. System proponuje nam możliwości optymalizacji zakupu biletu.

Jak to wyglądać będzie w praktyce? System automatycznie dobierze pasażerowi najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeżeli przesiądziemy się z tramwaju na autobus w ciągu 30 minut, system potraktuje podróż jako przejazd na bilecie 30 minutowym, nie zaś jako dwa osobne przejazdy.

– Nasza firma posiada filie na kilku kontynentach. Skupiamy się na innowacyjnych rozwiązaniach dla transportu publicznego, jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe – zapewnia Agnieszka Światły prezes zarządu OTI EUROPA ASEC.

Konto w systemie założyć można przez aplikację mobilną lub internetową.

– Pasażer przypisuje do niego identyfikatory, które używane są jako bilety – bez konieczności wizyty w punkcie obsługi pasażera. Biletem może być dowolny nośnik zbliżeniowy – wyjaśnia Tomasz Boryczko członek zarządu OTI EUROPE ASEC.

W kolejnym kroku należy doładować konto, używając dowolnego systemu płatności. Do konta można podłączyć kartę płatniczą i uruchomić automatyczne obciążenie.

Wchodząc do autobusu linii 10, 12, 14, 20 i 28 pasażerowie będą mogli przyłożyć nośnik biletu do czytnika. Podobną czynność będzie trzeba wykonać opuszczając pojazd.

Pilotaż rozpocznie się 8 lipca i potrwa do końca września 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *