Rusza modernizacja kinoteatru Grunwald

Box2 Wiadomości
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Za dwa lata pierwsi aktorzy Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego staną na deskach kinoteatru Grunwald. Rozpoczyna się bowiem długo wyczekiwana rozbudowa i modernizacja obiektu. Wykonawca prac na teren budowy wszedł we wtorek 23 lipca.

– To ważne przedsięwzięcie finansujemy w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym, dzięki pomyślnie przeprowadzonym negocjacjom z Komisją Europejską, wydzielona została specjalna pula, 25 milionów euro (ok. 107 mln złotych), na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. Chodzi o te możliwości i zasoby, m.in. kulturowe i historyczne, które, odpowiednio wykorzystane, mogą się stać naszą przewagą konkurencyjną i osią rozwoju. Wskazaliśmy trzy takie potencjały, w tym właśnie kulturę. Impresaryjny Teatr Muzyczny, samorządowa instytucja kultury, która wypracowała już sobie markę, zyska obiekt na miarę, idealny dla kontynuowania jej artystycznych zamierzeń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Budynek, który powstał w Toruniu na początku XX wieku, pomieści po remoncie dużą teatralną scenę. Projekt architektoniczny zakłada zachowanie modernistycznego charakteru obiektu. Co się zmieni?

W środku zamontowane zostaną nowoczesne mechanizmy sceny obrotowej z zapadnią, a także ruchoma widownia. Teatr zyska zaplecze techniczne i administracyjne. Jak informuje marszałek Piotr Całbecki, częściowo otworzona zostanie także oryginalna przedwojenna elewacja.

Koszt realizacji prac wyniesie blisko 26,5 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *