Rusza modernizacja kinoteatru Grunwald

Box2 Wiadomości
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Za dwa lata pierwsi aktorzy Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego staną na deskach kinoteatru Grunwald. Rozpoczyna się bowiem długo wyczekiwana rozbudowa i modernizacja obiektu. Wykonawca prac na teren budowy wszedł we wtorek 23 lipca.

– To ważne przedsięwzięcie finansujemy w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym, dzięki pomyślnie przeprowadzonym negocjacjom z Komisją Europejską, wydzielona została specjalna pula, 25 milionów euro (ok. 107 mln złotych), na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. Chodzi o te możliwości i zasoby, m.in. kulturowe i historyczne, które, odpowiednio wykorzystane, mogą się stać naszą przewagą konkurencyjną i osią rozwoju. Wskazaliśmy trzy takie potencjały, w tym właśnie kulturę. Impresaryjny Teatr Muzyczny, samorządowa instytucja kultury, która wypracowała już sobie markę, zyska obiekt na miarę, idealny dla kontynuowania jej artystycznych zamierzeń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Budynek, który powstał w Toruniu na początku XX wieku, pomieści po remoncie dużą teatralną scenę. Projekt architektoniczny zakłada zachowanie modernistycznego charakteru obiektu. Co się zmieni?

W środku zamontowane zostaną nowoczesne mechanizmy sceny obrotowej z zapadnią, a także ruchoma widownia. Teatr zyska zaplecze techniczne i administracyjne. Jak informuje marszałek Piotr Całbecki, częściowo otworzona zostanie także oryginalna przedwojenna elewacja.

Koszt realizacji prac wyniesie blisko 26,5 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *