Rusza modernizacja torowiska w ciągu Szosy Lubickiej. Co się zmieni?

Box2 Wiadomości
Plany ogłoszono na dzisiejszej konferencji prasowej MZK Toruń. Fot. nadesłane

W nocy z 29 na 30 stycznia ruszy modernizacja torowiska w ciągu Szosy Lubickiej na odcinku od placu Daszyńskiego do ul. Ślaskiego. Wykonawca przebuduje torowisko wraz z siecią trakcyjną na linii nr 1 i 5. Pasażerowie i kierowcy muszą przygotować się na zmiany w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji publicznej.

Projekt BiT-City II zawiera osiem zadań, z których największym będzie budowa linii tramwaj na tzw. Osiedle Jar. Znalazły się w nim także cztery zadania modernizacji toruńskich torowisk. Prace na ul. Kraszewskiego już ruszyły, a pod koniec stycznia roboty rozpoczną się w ciągu Szosy Lubickiej. Chodzi o odcinek od placu Daszyńskiego do ul. Ślaskiego. Zmodernizowane zostanie torowisko wraz z siecią trakcyjną na trasie linii nr 1 i 5. Kolejnym zadaniem będzie modernizacja torowiska na ul. Bydgoskiej.

Prace w ciągu Szosy Lubickiej obejmą m.in. przebudowę torowiska wraz z przejazdami i przejściami, dostosowanie podziemnego przejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych, przebudowę sieci trakcyjnej i oświetlenia ulicznego, rozbudowę systemu informacji pasażerskiej, rozbudowę sygnalizacji świetlnej, a także nasadzenia zieleni.

Tak będzie wyglądać przebudowane torowisko. Materiał: MZK Toruń

Ruch tramwajowy w czasie robót zostanie zachowany. Tramwaje będą jeździć systemem wahadłowym, dzięki zastosowaniu rozjazdów tymczasowych. Do momentu stworzenia rozjazdów tymczasowych, w dniach 29/30.01 – 5.02 nastąpi wyłączenie ruchu tramwajowego na trasie linii nr 1 od al. Solidarności do pętli Olimpijska i wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej:

  • od 29/30.01.2021 r. do 05.02.2021 za tramwaj linii nr 1 na trasie od al. Solidarności do pętli Olimpijska kursować będzie zastępcza linia autobusowa nr 51;
  • od nocy 28/29.01.2021 r. do nocy 5/6.02.2021 r. kursować będzie nocna linia nocna 51N (za tramwaj nocny);
  • po tym czasie na czas trwania wszystkich robót tramwaje będą kursować po jednym torze (północnym) przy zachowaniu ruchu wahadłowego;
  • na skróconej trasie: Uniwersytet – al. Solidarności kursować będą tramwaje linii nr 8 i 8N;
  • przystankiem przesiadkowym z tramwajów linii nr 8 na autobusy linii nr 51 (i odwrotnie) będzie przystanek w al. Solidarności od strony Muzeum Etnograficznego;
  • tramwaje linii nr 8 i 8N w kierunku Uniwersytetu kursować będą ul. Odrodzenia i nowym torowiskiem w al. św. Jana Pawła II, i zatrzymywać na przystankach Odrodzenia i Os. Młodych.

Dodatkowo, tramwaje linii nr 2 zmienią trasę przejazdu w centrum miasta. Kursować będą w obu kierunkach ul. Odrodzenia, Czerwona Droga i nowym torowiskiem w al. św. Jana Pawła II. Tym samym uruchomione zostaną przystanki tramwajowe Odrodzenia i Os. Młodych.

Roboty modernizacyjne będą się także wiązać ze zmianą organizacji ruchu. Prędkość zostanie ograniczona do 40 km/h. Kierowcy proszeni są o ostrożność.

Zmiany w ruchu drogowym. Materiał: MZK Toruń
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *