“Rusza potop ideologii Gender”. Czy kuria zaprasza na wspólną modlitwę?

Box1
fot. Łukasz Piecyk

„Na Polskę rusza potop ideologii Gender!!! Zbieramy się pod pomnikiem Kopernika w sobotę 21 września 2019,  godz. 14:00 na Starówce w Toruniu z krzyżem i różańcem w dłoni.‟ – takie ogłoszenie, na dwa tygodnie przed Marszem Równości, pojawiło się w internecie. Autorstwo przypisuje się kurii. Jak się okazało, jest to nieprawda. Do całej sprawy odniosła się Diecezja Toruńska.

W sobotę 21 września odbędzie się III marsz równości w Toruniu. Zaplanowanemu na godzinę 15:00 wydarzeniu przyświecać będzie hasło „Dla życia i rodziny‟. Impreza już teraz budzi sporo kontrowersji. W liście otwartym Marszowi sprzeciwiła się posłanka PiS, Anna Sobecka. 

– Przemarsz uczestników Marszu Równości, pod hasłem „Dla życia i rodziny‟ odbieram jako celowy zabieg, jako jawną manipulację i prowokację, którym się sprzeciwiam – napisała. 

Przeciwnicy Marszu zapowiadają kontrmanifestację „Stop gender w Toruniu‟. Póki co, główną areną zmagań jest internet, gdzie pojawiło się zdjęcie ogłoszenia nawołującego do kontrmanifestacji. Zgodnie z jego treścią, uczestnicy wydarzenia chcą stawać w obronie dzieci i młodzieży. Pod adresem uczestników Marszu Równości padają zarzuty propagowania pedofilii. Autorzy ogłoszenia zapowiadają walkę krzyżem i różańcem przeciwko ideologii gender, która ich zdaniem zatruwa umysły. Na kartce widnieje pieczęć toruńskiej kurii, co sugeruje, że jest ona organizatorem kontrmanifestacji. Jednakże w wydanym w sobotę 7 września oficjalnym komunikacie, Diecezja Toruńska zaprzecza, jakoby miała coś wspólnego z wydarzeniem. Poniżej prezentujemy go w całości.

W związku z pojawiającą się w mediach społecznościowych informacją, że Kuria Diecezjalna Toruńska jest organizatorem akcji pod hasłem „Stop gender”, będącej formą kontrmanifestacji dla parady równości, która ma odbyć się 21 września br. w Toruniu, oświadczam, że informacja ta jest fake newsem.

Kuria Diecezjalna Toruńska nie jest organizatorem tego spotkania i nie wie, kto je organizuje. Nigdy też w żaden sposób nie zachęcała wiernych do udziału w tej inicjatywie.

Równocześnie wyrażamy ubolewanie z faktu, że organizatorzy parady równości wykorzystują hasło „Dla życia i rodziny”, które jest mocno związane z ruchami pro life i jednoznacznie kojarzone jest w naszej ojczyźnie z marszami życia, których przesłanie stoi w sprzeczności z postulatami organizatorów parady.

Kościół, wierny nauczaniu Pisma św. i Tradycji, stoi na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety. Nie może zatem wspierać działań, które są sprzeczne z wyznawanymi wartościami. Nie wzywa także nikogo do podejmowania działań, które mogą uderzać w ludzką godność i być przyczyną społecznych niepokojów.

Biskup toruński Wiesław Śmigiel zachęca wiernych, by 21 września br. trwali wraz ze swymi duszpasterzami na modlitwie w swoich parafiach, w intencji małżeństw i rodzin oraz o pokój w naszej ojczyźnie, o to, by nie dochodziło do aktów przemocy, zgorszenia i bluźnierstw. Módlmy się o pokój między nami i wzajemny szacunek. Prośmy Boga, by chronił nas i nasze rodziny przed złem i grzechem, przed nienawiścią i brakiem przebaczenia.
Ks. Paweł Borowski
Rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej


Czekamy na informację, czy kuria podejmie kroki prawne wobec potencjalnego autora ogłoszenia.

2 thoughts on ““Rusza potop ideologii Gender”. Czy kuria zaprasza na wspólną modlitwę?

  1. Pan Profesor ma okazję, położyć się na drodze marszu i zatrzymać potop ideologii Gender. Pokaż Pan swoją odwagę w obronie ideałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *