Rusza przebudowa ul. Wiązowej. A co z wiązem?

Box2 Wiadomości
fot. Anna Zglińska

W czwartek na plac budowy wejdzie wykonawca. Zajmie się odcinkiem ul. Wiązowej między ul. Podgórną a Głowackiego. Co się tam zmieni i jaki los czeka zabytkowy wiąz?

Już godziny dzielą nas od długo zapowiadanej przebudowy ul. Wiązowej. Chodzi o krótki odcinek tej ulicy, ale od kilku miesięcy dający się we znaki zarówno kierowcom, jak i pieszym. Prace będą realizowane między ul. Podgórną a Głowackiego.

Ten fragment daje się we znaki, bo przejazd i ciąg dla pieszych zostały odsunięte od zabytkowego i mocno przechylonego wiązu.

– Kształt ulicy został wypracowany wspólnie z mieszkańcami w czasie konsultacji społecznych, które odbyły się już na etapie projektowania – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – Dla poprawy czytelności układu drogowego w tym miejscu oraz ochrony rosnącego tam wiązu ulica zostanie odsunięta w kierunku istniejących garaży.

W ramach przebudowy na całym odcinku zostanie ułożona nowa nawierzchnia asfaltowa (teraz częściowo jest tam asfalt i płyty żelbetowe). Po obu stronach pojawią się nowe chodniki z kostki betonowej.

Przewidziano także przebudowę oświetlenia i zagospodarowanie zieleni, a także budowę ok. 20 miejsc parkingowych wzdłuż nowej jezdni. Pojawią się też ławki. A co zabytkowym wiązem polnym? Miasto nie planuje go wycinać. Drzewo jest w dobrym stanie. “Zostanie odpowiednio zabezpieczony, aby nie ucierpiał podczas prowadzonych prac drogowych” – zapowiadają toruńscy drogowcy.

Prace na ul. Wiązowej pochłoną 737 tys. zł. Do końca lipca zrealizuje je toruńska firma Bruksystem.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *