Rusza wyścig do Brukseli. Kogo z regionu zobaczymy na listach?

Box2 Wiadomości
Radosław Sikorski, Kosma Złotowski, Wanda Nowicka... Kogo jeszcze zobaczymy na listach do Parlamentu Europejskiego z naszego województwa? (fot. europarl.europa.eu)

26 maja odbędą się wybory do europarlamentu. Pełną listę kandydatów zatwierdziło już większość komitetów. W poszczególnych okręgach wyborczych mogą zostać dwa lub trzy mandaty. Jak wygląda to w naszym rejonie i kogo zobaczymy na listach?

PiS jako pierwsze ogłosiło listę kandydatów. Całą drużynę w ubiegły piątek ujawniła Koalicja Europejska (PO, SLD, PSL, Nowoczesna, Zieloni), a we wtorek Wiosna Biedronia.

Regionalne „jedynki” prezentują się następująco: były marszałek Sejmu Radosław Sikorski (KE), europoseł Kosma Złotowski (PiS), była wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (Wiosna), poseł Paweł Szramka (Kukiz’15) i Paulina Matysiak (Razem).

Z drugiego miejsca KE startuje europoseł Janusz Zemke (SLD), pierwszą „trójkę” zamyka Aneta Jędrzejewska (PSL). Kolejne numery otrzymali: Agnieszka Kłopotek (PSL), były wicemarszałek i prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Michał Korolko (z ramienia PO), Sylwester Jankowski (Zieloni), Katarzyna Zarębska (PO), Edyta Ogonowska (PO), a także Joanna Czerska-Thomas (Nowoczesna) i Krzysztof Brejza (PO).

Poza Kosmą Złotowskim podium na liście PiS zajmują poseł Tomasz Latos i radny sejmiku województwa Przemysław Przybylski. Kolejne numery to: Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński, Barbara Konieczna, Żaneta Śrubkowska i Ireneusz Stachowiak (Solidarna Polska) oraz Marcin Wroński (Porozumienie) i Anna Szwed.

Poza Nowicką z Wiosny startują: Marcin Anaszewicz, Izabela Nowak, Marek Pijanowski (były szef Dworu Artusa i miejski radny), Elżbieta Długołęcka, Jakub Jaźwiec, Oksana Lytvynenko, Damian Skałecki, Monika Gotlibowska (toruńska przedsiębiorczyni i działaczka społeczna) i aktor Olgierd Łukaszewicz.

Poza „jedynką” ruch Kukiz’15 nie podał innych nazwisk.

– Pełna lista kandydatów ukaże się w ciągu dwóch tygodni – mówi Damian Wasilewski- dyrektor biura poselskiego Pawła Szramki w Toruniu. – Najpóźniej w przyszły piątek (12 kwietnia). Mamy wszystko ustalone, zostały jeszcze ostatnie szlify. Termin zgłoszenia kandydatów to 16 kwietnia.

Konfederacja Braun Liroy Narodowcy nie ujawniła jeszcze żadnego ze swoich kandydatów. Wiadomo, że w tej roli nie zobaczymy Sławomira Mentzen, wiceprezesa partii Wolność i niedawnego kandydata na prezydenta Torunia. Nie wiadomo też jeszcze, kto poza Matysiak wystartuje z listy Razem.

W każdym z okręgów wyborczych (jest ich 13) tylko dwóch lub trzech kandydatów wyjedzie do Brukseli.

– Mandaty nie są przypisane do okręgu – mówi Sławomir Michalak, dyrektor Biura Wyborczego w Toruniu. – W związku z tym, ile z nich zostanie przydzielonych, będzie zależało od wyników głosowania w poszczególnych okręgach wyborczych.

Wśród komitetów trwa dyskusja, kto ma największe szanse na wejście do PE. – Myślę, że w naszym okręgu zarówno PiS, jak i KE zdobędą po jednym mandacie – mówi Zbigniew Girzyński, „piątka” PiS. – Mam jednak nadzieję, że wynik PiS będzie na tyle dobry, że uda się zdobyć jeszcze drugi mandat.

Wyjazd polskich przedstawicieli do Brukseli jest niezwykle istotny. – To właśnie PE będzie decydował o kształcie przepisów regulujących fundusze unijne w poszczególnych regionach – mówi Michał Korolko, „piątka” KE.  – Chcemy wykorzystać środki unijne na rozwój infrastruktury regionalnej. Pieniądze przeznaczone będą na nowe drogi wojewódzkie, na szpitale. Tych potrzeb w naszym regionie jest nadal bardzo dużo.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *