Rusza XX Konkurs Prezydenta Miasta Torunia “Toruń Ogrodem”

Box2 Wiadomości
Fot. materiały prasowe

Ogród jest Twoim oczkiem w głowie? Podziwiają go nie tylko najbliżsi, ale także sąsiedzi i przypadkowi przechodnie? Nadszedł ten wielki dzień, w którym możesz pokazać go światu! Prestiżowy XX Konkurs Prezydenta Miasta Torunia „Toruń Ogrodem”, prezentujący najpiękniejsze ogrody i działki na terenie miasta, właśnie wystartował.

– Konkurs dedykowany jest mieszkańcom Torunia, posiadającym przydomowe ogrody widoczne od strony ulicy, a także instytucjom, które pielęgnują tereny zieleni wokół budynków – wymienia Jerzy Piotrowiak z Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych w Toruniu – przeprowadzającego konkurs na zlecenie toruńskiego samorządu. – Zależy nam, by pokazać zielone piękno miasta i docenić wysiłek osób na co dzień dbających o swoje skwery i ogrody.

W ramach konkursu ocenie poddane zostaną tereny zieleni w kilku kategoriach: te przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych eksponowane od strony ulicy, te powyżej 50 metrów kwadratowych przy wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz, w trzeciej kategorii, tereny wokół obiektów użyteczności publicznej. W konkursie udział mogą wziąć także użytkownicy działek ogrodniczych położonych na terenach ROD zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców.

Podobnie jak w latach ubiegłych wyłoniony zostanie również „Mistrz Toruńskich Ogrodów”, którego, spośród laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu, w głlosowaniu SMS wybiorą  czytelnicy dwutygodnika „Tylko Toruń”.

Zgłoszenia do plebiscytu przyjmowane są do 30 czerwca. Wypełniony formularz (dostępny na stronie internetowej torunogrodem.pl) wraz z 5 zdjęciami ogrodu lub terenu zieleni, przesłać należy na adres: PZITS O/Toruń, ul. Piernikarska 4/1, 87-100 Toruń lub w formie elektronicznej na: konkurs@torunogrodem.pl. W przypadku zgłoszeń dot. terenów ROD – na adres: Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski Polskiego Związku Działkowców, ul. Lubicka 12a, 87-100 Toruń lub na adres e-mail: biuro@pzdtorun.pl.

– Fotografie powinny przedstawiać widok ogólny i najatrakcyjniejsze ujęcia zgłaszanego terenu – zaznacza organizator wydarzenia. – Przesyłając zdjęcia, właściciel ogrodu musi dołączyć informację o swojej zgodzie na udział w akcji. Jest to także deklaracja akceptacji regulaminu konkursu.

Wszystkie zgłoszone tereny w lipcu odwiedzi komisja, w skład której wejdą przedstawiciele organizatorów konkursu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz instytucji związanych  z zarządzaniem zielenią miejską. Na co zwrócą szczególną uwagę?

W plebiscycie ocenie poddany zostanie m.in.: układ kompozycyjny, funkcjonalność oraz wkomponowanie zieleni i kwiatów w otaczającą przestrzeń. Ważna będzie także kondycja roślin oraz sposób utrzymania świadczący o wykonywaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

– Udział w konkursie to nie tylko prestiż, ale także możliwość zaprezentowania swojej wieloletniej pracy – podkreśla Jerzy Piotrowiak. – Do plebiscytu nadsyłane są zarówno ogrody, jak i tereny zieleni przy budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy inwestują własne pieniądze, by stworzyć przed domem kawałek pięknego azylu. To dla nich miejsce integracji z sąsiadami. Ten aspekt społeczny jest przez nas także zauważany.

Gala finałowa zorganizowana zostanie 11 października 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim. W jej trakcie poznamy wszystkich laureatów.

Organizatorem XX edycji konkursu „Toruń Ogrodem” jest Prezydent Miasta Torunia, współorganizatorem Polski Związek Działkowców Okręgu Toruńsko-Włocławskiego, a mecenasem market budowlany Leroy Merlin. Patronat medialny nad plebiscytem objął dwutygodnik „Tylko Toruń”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *