Ruszają mikrogranty dla przedsiębiorców. Od dziś można składać wnioski

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Od dziś można już składać wnioski na mikrogranty inwestycyjne przygotowane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego. Oferta realizowana jest w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego o wartości 740 mln zł. 

Pakiet oferuje przedsiębiorcom znacznie więcej. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy zajmuje się udzielaniem korzystnych pożyczek, a Wojewódzki Urząd Pracy pilotuje rozwiązania rządowej Tarczy Antykryzysowej, współfinansowane przez samorząd województwa. Niedługo pojawić się mają także e-bony.

– Ratujemy przedsiębiorstwa i miejsca pracy. To w dzisiejszej sytuacji niezbędne. Pracujemy intensywnie nad tym, by założone działania były przeprowadzane szybko, a przy tym w taki sposób, by w stu procentach trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Mikrogranty przeznaczone są dla małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Aplikowanie o pieniądze jest łatwe, a dotacje inwestycyjne mogą sięgnąć 30 tys. lub nawet 60 tys. zł i stanowić do 95% wartości przedsięwzięcia. Wsparcie nie ominie małych sklepów, którym oferuje się mikrodotacje do 2 tys. zł, które przeznaczone zostaną na zakup urządzeń filtrujących powietrze. Dla złożenia wniosku uruchomiony zostanie dedykowany formularz online. Wnioski składać można od dziś – 1 czerwca.

Jeszcze tego lata ruszyć mają e-bony – bezpośrednie wsparcie na dokonanie informatyzacji. W zależności od wielkości firmy, opiewać będą na kwoty 25 tys., 100 tys. lub nawet 250 tys. zł. Przedsiębiorcy z województwa będą więc mieli do dyspozycji dodatkowe środki na zorganizowanie pracy zdalnej, obsługę klientów w sieci, a nawet modyfikację profilu działalności. Wojewódzki samorząd opłaci fachowców, którzy zajmą się m.in. diagnozą technologiczną i zarekomendują możliwe rozwiązania, a to jeszcze nie wszystko. Zajmą się także dopasowaniem i wdrożeniem narzędzi z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bony obejmują także kupno licencji na usługi w chmurze, w tym dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. Przewidywany na dwa lata projekt z budżetem 9 milionów złotych przygotowuje także TARR.

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy oferuje z kolei pożyczki obrotowe – nawet do 150 tys. zł na 2,44-2,84% na okres od 3 do 5 lat. W spłacie rat kapitałowych obowiązuje półroczna karencja, a procedura składania wniosków jest uproszczona. 

W nowej ofercie znajdują się pożyczki płynnościowe do pół miliona złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz do miliona złotych dla średnich przedsiębiorstw z oprocentowaniem 2,09-2,84% na 6 lat, z półroczną karencją spłat. Więcej informacji uzyskać można TUTAJ i TUTAJ

Dodatkowe formy wsparcia oferują także powiatowe urzędy pracy:

  • niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców (do 5000 zł)
  • świadczenia dla samozatrudnonych
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ZUS dla małych i średnich firm
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ZUS dla organizacji pozarządowych
  • szczegóły w Twoim powiatowym urzędzie pracy
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *