Ruszają prace w Parku Tysiąclecia. Już za rok to będzie zupełnie inne miejsce [FOTO]

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Urząd miasta podpisał umowę na rewitalizację Parku Tysiąclecia. Projekt obejmie łącznie obszar o powierzchni ponad 19 ha. To miejsce w nowej odsłonie zobaczymy już za rok. Co tam zaplanowano?

Dziś po podpisaniu umowy z wykonawcą – firmą Inmel – rozpoczęła się rewitalizacja Parku Tysiąclecia. To jedna z największych “zielonych” inwestycji w ostatnich latach w Toruniu. Umowa z wykonawcą opiewa na 11,5 mln zł. Termin realizacji został wyznaczony na 15 maja 2020 r.

– Powierzchnia objęta projektem to ponad 19 ha – to duże skupisko zieleni, gdzie dominuje starodrzew, aczkolwiek są też i nowe nasadzenia wykonywane w kilku ostatnich latach – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dla nas istotne jest to, byśmy osiągnęli rezultat: jak największą efektywność zahamowania degradacji obszaru biologicznie czynnego.

Nie obędzie się jednak bez wycinki drzew, które kolidują z projektem bądź takich, które są w złym stanie. Łącznie w Parku Tysiąclecia zostanie wyciętych ok. 200 drzew. W to miejsce pojawią się nowe nasadzenia: prawie 300 drzew, a także liczne krzewy i kwietniki.

Na czym będzie polegać rewitalizacja parku? W obszarze można wskazać kilka części, które będą pełnić różne funkcje. Część sportowa znajdzie się na wschodzie – w okolicach Szkoły Podstawowej nr 14. Tam boisko asfaltowe zastąpi boisko wielofunkcyjne o bezpiecznej, poliuretanowej nawierzchni. Obok niego wyrośnie siłownia zewnętrzna.

W części zachodniej terenu powstanie strefa rekreacyjna dla dzieci i młodzieży: z placem zabaw z tyrolką, zjeżdżalniami i urządzeniami sprawnościowymi o różnym stopniu trudności.

W pobliżu stawu Felek przewidziano część rekreacyjno-wypoczynkową z drewnianymi alejkami, leżakami, stołoławkami, miejscami do wypoczynku z pojedynczymi i wieloosobowymi hamakami. Wokół niej pojawi się mnóstwo nasadzeń: trawy ozdobne, byliny i krzewy. Przy Felku zaś powstanie pomost rekreacyjny obsadzony roślinnością.

Przy wejściu na park od strony ul. Idzikowskiego zaplanowano wybieg dla psów. Nieco bardziej w głębi obszaru powstanie od podstaw ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi o parkowej faunie i florze, nasadzeniami, ławkami, leżakami, a nawet budkami dla jeży.

Duże zmiany dotkną też parkowych alejek. Będą to głównie ciągi piesze i rowerowe o nawierzchni mineralnej z granitowymi obrzeżami. Dla aut dostosowana będzie tylko ścieżka w pobliżu SP nr 14.

Mnóstwo zmian szykuje się także przy Forcie Przyczółek Mostowy, fortecznej fosie i niewielkich obiektach, które znajdują się w ich sąsiedztwie – dawnej prochowni i fortecznej śluzie.

– Na przyczółkach planujemy wycinkę roślinności, żeby ją uporządkować i odsłonić przestrzenie – mówi Sławomir Wiśniewski, dyrektor wydziału inwestycji i remontów magistratu. – Pojawią się przy nich stołoławki, leżaki oraz niskie ozdobne nasadzenia. W prochowni znajdą się toalety: męska, damska i dla niepełnosprawnych. Śluza będzie stanowić zaplecze techniczno-organizacyjne parku. Przy niej powstanie też taras widokowy.

Sporo prac zostanie też zrealizowanych w fortecznej fosie. – Zaplanowano tam bagrowanie i wybranie nawarstwień organicznych na głębokość ok. metra – mówi Wiśniewski. – Część fosy zostanie pogłębiona i uregulowana. Brzegi będą zabezpieczone dwumetrowymi palikami i faszyną, a góra zostanie wykończona geokratą.

Prace w Parku Tysiąclecia będą nadzorowane przez służby konserwatorskie, a także przez archeologów, a nawet saperów. Na tych ostatnich może czekać wiele niespodzianek w postaci niewybuchów w fortecznej fosie.

– Prace rozpoczynamy już dzisiaj od wstępnego wytyczenia obiektów w terenie oraz uzyskania decyzji ornitologa, który zbada, które drzewa można rozpocząć wycinki i nie posiadają gniazd, a także badań saperskich – mówi Paweł Jabłoński, prezes firmy Inmel. – Prace budowlane rozpoczną się ok. 3 czerwca od korytowania ścieżek, wykopów na fosie i wycinek drzew. Kumulacja robót nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy zajmiemy się budową ścieżek, montażem oświetlenia, monitoringu oraz nasadzeniami.

To, jak wiele uda się zrobić w tym roku, zależy od pogody. Wykonawca chce zrealizować jak najwięcej robót jeszcze przed zimą. Rewitalizacja Parku Tysiąclecia pochłonie prawie 12 mln zł, z czego unijna dotacja ma wynieść maksymalnie 9 mln zł.

3 thoughts on “Ruszają prace w Parku Tysiąclecia. Już za rok to będzie zupełnie inne miejsce [FOTO]

  1. Rewitalizacja Panie Prezydencie to nie budowa nowych obiektów, remont czy wycinka drzew. Proszę przeczytać ustawę o rewitalizacji bo w wypowiedziach babole. Wstyd by nie znać prawidłowego nazewnictwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.