Ruszyła budowa Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK [WIZUALIZACJE]

Box2 Wiadomości
Tak będzie się prezentować elewacja północna - od ul. Fałata z głównym wejściem do Centrum, fot. materiały UMK

Na tyłach Wydziału Sztuk Pięknych UMK rozpoczęła się budowa długo zapowiadanego i oczekiwanego Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Cały projekt pochłonie ponad 36 mln zł. Czym będzie się zajmować Centrum?

Przygotowania do budowy Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego rozpoczęły się kilka lat temu. Pod koniec 2017 r. UMK podpisał z urzędem marszałkowskim umowę na dofinansowanie projektu “Monumentum Sonus Visio. Akademickie Centra Przemysłów Kreatywnych Kultury, Sztuki i Ochrony Zabytków”.

W czerwcu ub.r. uczelnia zawarła kontrakt z firmą Erbud na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum. Do końca września udało się ukończyć prace nad projektem budowlanym i uzyskać niezbędne pozwolenia administracyjne na budowę. Plac budowy pod Centrum został przekazany wykonawcy na początku stycznia br.

– W pierwszym etapie prac przygotowany zostanie parking tymczasowy wzdłuż ul. Fałata oraz wykonane zostaną przyłącza do sieci sanitarnej i wodociągowej – mówi dr Katarzyna Krynicka-Szroeder z Wydziału Sztuk Pięknych UMK i koordynatorka projektu. – Zakończenie prac budowlanych nastąpi w maju 2021 r., zaś do marca 2022 r. Centrum będzie wyposażane w nową aparaturę naukowo-badawczą. Wtedy też nastąpi oficjalne otwarcie.

Powstający budynek został zaprojektowany na rzucie w kształcie litery “L”. Będzie miał trzy kondygnacje naziemne i połączony będzie z budynkiem głównym Wydziału Sztuk Pięknych za pomocą łącznika. Powierzchnia użytkowa nowego gmachu wyniesie 3397 m kw.

– Centrum będzie prowadziło badania na cele statutowe Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz na zlecenia prywatnych przedsiębiorstw w zakresie nowych metod diagnostyki i konserwacji oraz technik i materiałów mających zastosowanie w konserwacji i restauracji dzieł sztuki, których efekty będą mogły być bezpośrednio wdrażane do przemysłu – tłumaczy dr Krynicka-Szroeder. – Oprócz prac wdrożeniowych na potrzeby stricte konserwacji dzieł sztuki, laboratoria świadczyć będą mogły także prace usługowe w postaci badań materiałów związanych z ich parametrami użytkowymi czy właściwościami mechanicznymi. Spełnienie powyższych założeń jest możliwe dzięki już funkcjonującym, bądź zamawianym specjalistycznym urządzeniom badawczym, które umożliwiają wykonanie szerokiego wachlarzu analiz zgodnych z wymaganiami branżowymi i/lub krajowymi zapewniając przy tym wiarygodne i porównywalne wyniki (zgodność z normami ISO). Planuje się kontynuację współpracy z obecnymi partnerami biznesowymi, jak i nawiązanie nowych kontaktów z firmami regionu i kraju.

W ramach Centrum będą funkcjonować najnowocześniejsze interdyscyplinarne laboratoria badawcze działające w zakresie konserwacji:

  • laboratorium badań i konserwacji elementów i detali architektonicznych,
  • laboratorium badań i konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej,
  • pracownia fotograficzna,
  • laboratorium badań fizyko-chemicznych i nieniszczących,
  • laboratorium badań i konserwacji papieru i skóry (z pracownią biodeterioracji zabytków),
  • laboratorium badań i konserwacji sztuki nowoczesnej,
  • pracownia inwentaryzacji i badań zabytków architektury.

– Powstała infrastruktura badawcza, współpraca z krajowymi i zagranicznymi ekspertami, jak i współpraca z prywatnymi przedsiębiorstwami działającymi w sektorze ochrony dziedzictwa kulturowego pozwolą na prowadzenie badań na najwyższym poziomie, których wyniki odpowiadać będą na potrzeby sektora prywatnego i jednocześnie będą podnosiły poziom innowacyjności i konkurencyjność firm regionu i kraju – podkreśla koordynatorka projektu.

Budynek Centrum zostanie wyposażony w 115 nowych urządzeń badawczych, w tym w: mikroskop polaryzacyjny, spektrometr XRF, mikroskop metalograficzny, nowoczesne stoły dublażowe, starzeniową komorę klimatyczną i świetlną, spektrometr do badań w podczerwieni FTIR z mikroskopem ATR, mikro-dyfraktometr rentgenowski-XRD, przenośny cyfrowy system RTG, kolorymetr i zestaw do mikrofedometrii, Multispectral Imaging System oraz skanery 3D.

Projekt “Monumentum Sonus Visio. Akademickie Centra Przemysłów Kreatywnych Kultury, Sztuki i Ochrony Zabytków” jest realizowany w partnerstwie z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. UMK jest jego liderem. Centrum powstaje jako inwestycja UMK – największa realizowana w ramach projektu, ale nie jedyna.

Swoje, odrębne laboratoria, w ramach projektu tworzy również WSG. Cały projekt jest współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Cały projekt pochłonie 50,3 mln zł (38,2 mln zł dotacji), a toruńska część – 36,8 mln zł (30,3 mln zł dotacji).

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *