Ruszyły antysmogowe konsultacje. Czym nie będzie można palić w piecu?

Box2 Region Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Do 18 lutego potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały antysmogowej. Wprowadza ona liczne ograniczenia i zakazy w województwie w kwestii spalania paliw.

Konsultacje społeczne, które prowadzi urząd marszałkowski, rozpoczęły się 28 stycznia i potrwają do 18 lutego. Projekt uchwały antysmogowej zakłada wprowadzenie licznych ograniczeń i zakazów na terenie naszego województwa w zakresie w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Co się kryje pod tym hasłem? Projekt zakłada, że od 1 września 2019 r. ma obowiązywać zakaz spalania: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, miału węglowego (do 3 mm) i mokrej biomasy (powyżej 20 proc. wilgotności);

Nowe przepisy przewidują też wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. zakazu eksploatacji kotłów na paliwa stałe – pozaklasowych poniżej trzeciej klasy, a od 1 stycznia 2028 r. poniżej piątej klasy lub kotłów spełniających wymagania ekoprojektu.

Natomiast od 1 stycznia 2026 r. miałby wejść zakaz dotyczący eksploatacji ogrzewaczy pomieszczeń niespełniających wymagań ekoprojektu np. kominków.

W ramach konsultacji społecznych odbędzie się spotkanie informacyjne z mieszkańcami regionu. Zaplanowano je 5 lutego (wtorek) o godz. 11 w patio na I piętrze budynku urzędu marszałkowskiego przy pl. Teatralny 1.

Uwagi do projektu uchwały antysmogowej można składać także w następujący sposób:

  • w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Departament Środowiska, ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń,
  • ustnie do protokołu w pokoju nr 213 w siedzibie Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, przy ul. Targowej 13/15 w godzinach pracy urzędu,
  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres e-mail: antysmog@kujawsko-pomorskie.pl.
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

2 thoughts on “Ruszyły antysmogowe konsultacje. Czym nie będzie można palić w piecu?

  1. Konsultacje we wtorek o godzinie 11.oo? Kto niby na nie przyjdzie? To już lepiej, żeby zrobili te spotkanie o 9.oo. Wówczas po wypiciu porannej kawy, zakończeniu lektury gazet urzędnicy mogliby od razu wytoczyć się zza biurek i pogadać sami ze sobą. A tak będą obijać się jeszcze dłużej…
    Zamiast wprowadzać zakazy palenia węglem brunatnym, różnymi produkowanymi dziwnymi mieszankami, o wiele łatwiej byłoby wprowadzić i EGZEKWOWAĆ zakaz sprzedaży “węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, miału węglowego (do 3 mm)”. Przecież ja tego sam sobie w ogródku nie nakopię!
    Oczywiście ja rozumie, że to kwestia pieniędzy. Szarego obywatela będzie stać na zapłacenie mandatu a handlarzy hurtowników będzie stać na opłacenie łapówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *