Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. 157 mln zł dla kujawsko-pomorskiego

Box2 Polityka Wiadomości
fot. fb/Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Wczoraj poznaliśmy listę zadań, które zostaną dofinansowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Premier zatwierdził wsparcie dla ponad 2 tys. zadań na terenie całej Polski. Łącznie rząd przeznaczy na dofinansowania ponad 3 mld zł. Dziś pod Delegaturą Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu odbyła się konferencja z udziałem wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua oraz parlamentarzystów z regionu, Joanny Borowiak i Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Poświęcona była właśnie środkom z RFRD, które trafią do województwa kujawsko-pomorskiego.

– Przez minione lata zrealizowaliśmy na terenie naszego województwa ponad 850 inwestycji, na kwotę dofinansowania z samych środków rządowych 680 mln zł. Jeżeli dodamy do tego środki własne samorządów, to mamy to mamy niespotykaną eksplozję inwestycyjną w postaci ponad 1,2 mld zł na rozwój inwestycji drogowych na terenie naszego województwa – wyliczał wicewojewodao Józef Ramlau.

REKLAMA

W województwie kujawsko-pomorskim w ramach RFRD dofinansowane zostaną 132 zadania na łączną kwotę 157,2 mln zł.

– Korzyści, które z tego tytułu odnosimy, są ewidentne. To najlepsze oblicze współpracy rządu z samorządem. Opozycja nieustannie atakuje nas, jakobyśmy byli formacją, która dąży do ograniczenia wpływu i działalności samorządu. To zadaje kłam tego rodzaju nieuargumentowanym zarzutom – dodawał wicewojewoda

O kwocie, na jaką możemy liczyć bezpośrednio w naszym regionie powiedziała posłanka Joanna Borowiak. Na jakie środki mogą liczyć samorządowcy z toruńsko-włocławskiego okręgu wyborczego?

– Ponad 88 mln zł z tej kwoty przypada właśnie na wsparcie samorządów naszego regionu, z czego ponad 44 mln zł na obszar byłego województwa włocławskiego. Jakość dróg lokalnych w naszym regionie zmieniła się w znaczący sposób na lepsze, dzięki funduszowi dróg samorządowych – mówiła Joanna Borowiak. – Samorządowcy bardzo cieszą się, że mogą dbać o poprawę jakości dróg, o bezpieczeństwo, o komfort osób podróżujących. Cieszą się przede wszystkim mieszkańcy. To oni korzystają z dobrodziejstwa poruszania się po bezpiecznych i komfortowych drogach

Na inną kwestię zwrócił uwagę Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, a obecnie doradca prezydenta ds. rolnictwa i obszarów wiejskich. Jak twierdzi, dzięki środkom z RFRD będzie możliwe zwiększenie potencjału wsi, wynikające z lepszego skomunikowania ich w ramach całej sieci dróg.

– Chodzi o to, żeby tworzyć sieć komunikacyjną. Nie wybrane, krótkie odcinki, które nawet wykonane nawet w znakomitym standardzie, nie wiadomo dokąd prowadzą. Chodzi o budowanie sieci, której szkieletem jest autostrada, trasy szybkiego ruchu, ale również drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne, w sposób istotny skorelowane z głównymi arteriami poprawiają jakość życia i zapewniają możliwości rozwoju na obszarach wiejskich – podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski. – Plany, dotyczące mikrostref i terenów inwestycyjnych są trudne do zrealizowania, jeżeli nie ma dobrego dojazdu. Komunikacja, drogi, to krwioobieg gospodarki, bez którego trudno sobie wyobrazić inne elementy rozwoju. Kwota ponad 150 mln, bardzo nas cieszy.

Odniósł się także do krytyki ze strony opozycji w trakcie kampanii wyborczej. Zdaniem posła rząd z obietnic się wywiązuje i współpracuje z lokalnymi władzami.

– Nie chcę być złośliwy, ale pamiętam te uwagi naszych przeciwników politycznych, totalnej opozycji, twierdzących, że zapowiedzi wydatków na drogi, które rząd chce dofinansować to tylko kiełbasa wyborcza. – wspominał Jan Krzysztof Ardanowski. – Kolejna transza pokazuje, jak poważnie traktujemy zobowiązania wyborcze, w jaki sposób również doceniamy współpracę z samorządami.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *