Rzecznik prasowy prezydenta wyjaśnia. Tym razem zabiera głos w sprawie przebudowy ul. św. Klemensa

Box2 Polityka Wiadomości
Mieszkańcy ul. św. Klemensa i kandydaci My Toruń, fot. Wojciech Giedrys

Dostaliśmy odpowiedź z urzędu miasta dotyczącą protestu mieszkańców ul. św. Klemensa i konferencji prasowej komitetu My Toruń w sprawie przebudowy ul. św. Klemensa. Poniżej prezentujemy pełną treść odpowiedzi:

“W związku z nieprawdziwymi publikacjami prasowymi, które pojawiły się po briefingu prasowym KWW My Toruń w dn. 3.10.2018 r. informuję, że:

REKLAMA

Konsultacje społeczne w sprawie III Etapu Budowy Trasy Średnicowej Północnej prowadzone są zgodnie z obowiązującym Regulaminem Konsultacji Społecznych. Opinia, że proces konsultacyjny jest pozorny, nie ma pokrycia w faktach, ponieważ konsultacje nie zostały podsumowane i nie zapadły jeszcze rozstrzygnięcia.

Ze względu na wydłużony termin przesyłania uwag drogą mailową i listową oraz  dużą ilość i obszerność materiału, a także złożone dodatkowe propozycje koncepcji projektowych, potrzeba więcej czasu na dokonanie analizy zebranego materiału.

W związku z powyższym na stronie www.konsultacje.torun.pl jest dostępny raport wstępny, który zawiera zestawienie i treść zebranych uwag i propozycji. W rubryce “odpowiedź” zacytowano na razie jedynie informacje przekazywane podczas otwartego spotkania z mieszkańcami. Pozostałe zagadnienia będą omówione w pełnej wersji raportu, która będzie także zawierać podsumowanie i informację o sposobie uwzględnienia zgłoszonych uwag i propozycji.

Mieszkańcy ul. Klemensa są ważnym uczestnikiem procesu konsultacyjnego i podobnie jak inni zainteresowani, będą proszeni o udział w dalszych działaniach wynikających z procedury konsultacyjnej.

Wniosek złożony przez Dom Zakonny Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela nie dotyczy budowy hotelu, ale rozbudowy domu pielgrzyma 
w celu organizacji wydarzeń rożnego typu przy parafii Redemptorystów – potrzebę taką sygnalizują członkowie wspólnoty parafialnej.

W treści wniosku nie ma informacji o kilkupiętrowym charakterze rozbudowy – mowa jest o dobudowaniu parterowej części konferencyjno-gastronomicznej od strony ul. św. Józefa.

Nieprawdą jest, że miasto przymierza się do remontu Trasy Średnicowej Północnej – miasto planuję budowę nowej trasy, remontowane mogą być jedynie już istniejące trasy.

Nieprawdziwe jest także stwierdzenie, że miasto planuje poszerzenie i rozbudowę ulicy św. Klemensa, że powstanie tu regularna i szeroka ulica. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego ulica św. Klemensa przewidziana jest jako droga lokalna, o szerokości około 6 metrów (czyli takiej jaka jest obecnie). Planowane są prace na odcinku od ul. Dobrej do wjazdu w kierunku UMK i Grunwaldzkiej .

Ulica św. Klemensa nie będzie również obciążona poprzez parkujące tam pojazdy. Miejsca parkingowe zostaną zbudowane przy okazji rozbudowy bazy sportowej UMK, 
w przeważającej części będą one zlokalizowane na terenie należącym do uczelni. Zgodnie z miejscowym planem na zapleczu działek należących do Zakonu Redemptorystów planowana jest również droga, na której po stronie klasztoru powstaną miejsca do parkowania. Ich lokalizacja wynika, z umiejscowienia w pobliżu placówek oświatowych oraz świątyni.

Nieprawdą jest również, że mieszkańcy mogli zapoznać się z koncepcją Trasy Średnicowej Północnej dopiero podczas spotkania 4 lipca. Projekty zostały opublikowane w miejskim serwisie internetowym 22 czerwca 2018 roku”.

Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *