Schetyna w Toruniu: “Kaczyński jest ostatnią osobą, która może mówić o wiarygodności!”

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Konferencja z udziałem Grzegorza Schetyny miała dotyczyć walki z pedofilią w Polsce. Dzisiaj (20 maja) przewodniczący PO przyjechał do Torunia opisać założenia projektu Komisji Prawdy. Spotkanie skończyło się jednak tematem majątku premiera Mateusza Morawieckiego.

Powołanie państwowej komisji, wybór ekspertów, zbadanie zaniechań Kościoła – to tylko podstawowe założenia Komisji Prawdy, które przedstawił dzisiaj w Biurze Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodniczący ugrupowania.

REKLAMA

– Niezależna, państwowa komisja ma wyjaśnić te kwestie, do których doszło w ostatnich latach, czyli sprawy pedofilskie – mówi przewodniczący PO. – Szczególnie te, o których mówi się w przeciągu ostatnich kilku dni. Opinia publiczna żąda zaangażowania się państwa polskiego w tę sprawę. Powołanie komisji, która musi być złożona z ekspertów, musi dotyczyć aktywności służb państwowych. Badać one będą zaniechania aktywności Kościoła, związków wyznaniowych, ale także organów państwa w sprawie przeciwdziałania pedofilii.

Kolejną kwestią jest pomoc prawna i psychologiczna ofiarom pedofilii, czy utworzenie „Funduszu zadośćuczynienia ofiarom pedofilii”.

– Uważamy, że komisja mieć miech uprawnienia śledcze – dodaje Schetyna. – Powinna przy sprawdzaniu, przy informacjach, które będzie uzyskiwać, mieć możliwości o doniesieniach do prokuratury, które będą składane. Nie możemy pominąć jeszcze kwestii zadośćuczynienia, pomocy psychologicznej i prawnej dla ofiar przypadków pedofilii. Jesteśmy gotowi w najbliższych dniach, tygodniach przedstawić projekt ustawy.

Skład komisji będzie wyglądał następująco: trzech prokuratorów w stanie spoczynku, trzech sędziów w stanie spoczynku oraz trzech przedstawicieli ofiar. Dodatkowo ważną kwestią ma być uzyskanie dostępu do archiwów Kościoła. Schetyna wraz ze swoim sztabem uważa, że współpraca z Kościołem jest niezbędna w skutecznym wyjaśnianiu przypadków pedofilii. Temat spotkania zdominował jednak wątek inwestycji premiera Morawieckiego.

– Dzisiaj chcę się odnieść do tego, co przeczytaliśmy dzisiaj w “Gazecie Wyborczej”, czyli kwestii zakupu inwestycji premiera Morawieckiego związanego także wcześniej z działaniem komisji majątkowej, decyzji parafii św. Elżbiety, a w końcu zakupu rozdzielności majątkowej – Schetyna. – To są sprawy, które pokazują ten związek Kościoła katolickiego i władzy. Dzisiaj te relacje potrzebują opisu i wyjaśnienia.

Przywołane zostało przez przewodniczącego PO również stanowisko prezesa Kaczyńskiego w sprawie majątku premiera:

– Kaczyński jest ostatnią osobą, która może mówić o wiarygodności! – mówi Schetyna. – Nagrywanie spod płaszcza czy spod kurtki osób, które idą w marszu jest symbolem wolności mediów. Powoływanie się na to przez Kaczyńskiego jest kompromitującą próbą przykrycia tego wszystkiego, co dzieje się w ostatnich dniach. Czyli przykrywanie odpowiedzi na temat majątku premiera. PiS próbuje przykryć to sprawami, których tak naprawdę nie ma, bo być nie może.

1 thought on “Schetyna w Toruniu: “Kaczyński jest ostatnią osobą, która może mówić o wiarygodności!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *