Scheuring-Wielgus: “My nie mamy Prokuratury Krajowej, my mamy prokuraturę wyznaniową”

Box2 Polityka Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Kościół katolicki może liczyć na szczególne względy ze strony prokuratury. Taką informację we wtorek przekazała kandydatka Lewicy do Sejmu, Joanna Scheuring-Wielgus.

– Od kilkunastu tygodni próbowałam wydobyć z prokuratury informacje na temat tego, czy są jakiekolwiek wytyczne, które mówią, aby traktować w sposób pobłażliwy kwestie pedofilii w kościele – mówiła posłanka. – Okazało się, że jest taki dokument, który powstał 23 stycznia tego roku, który mówi, aby decyzja o wydaniu postanowienia o żądaniu aktu lub dokumentów z procesu kanonicznego, powinna być podejmowana z rozwagą, jako potencjalnie pozostająca w kolizji z autonomią.

REKLAMA

Scheuring-Wielgus uważa takie traktowanie kościoła za skandaliczne.

– Ten dokument, który wydobyła Gazeta Wyborcza, pokazuje, że my nie mamy Prokuratury Krajowej, my mamy prokuraturę wyznaniową. Prokuraturę, która ulega kościołowi, która nie chce wydawać dokumentów, która wszystkie sprawy związane z pedofilią w kościele, traktuje w sposób zadziwiająco inny – stwierdziła.

Z jej strony padły także oskarżenia o kłamstwo. Uważa, że Zbigniew Ziobro powinien podać się do dymisji.

– Udało mi się też udowodnić, że Prokuratura Krajowa kłamie. W interpelacji, którą wysłałam kilkanaście tygodni temu, dostałam informację, że taki dokument w ogóle nie istnieje i że nie ma w ogóle takich wytycznych – podkreślała. – W Polsce Prokuratura Krajowa stała się prokuraturą wyznaniową, czyli działa tak, jak kościół chciałby, żeby działała. Ukrywa księży pedofili. Uważam, że to jest skandaliczne i po upublicznieniu tej informacji, wczoraj wieczorem przez Gazetę Wyborczą, minister Ziobro po prostu powinien podać się do dymisji, bo to jest skandaliczne, żeby w kraju europejskim, prokuratura w sposób zupełnie inny traktowała kościół katolicki.

Posłanka zaznaczyła, że jest to sytuacja bez precedensu.

– Temat pedofilii w kościele jest tematem bardzo gorącym i jeżeli jest jakaś umowa niepisana pomiędzy Prokuraturą Krajową, a episkopatem, czy kościołem, no to jest to skandaliczne. Myślę, że to jest rzecz, która nigdzie indziej się wcześniej nie wydarzyła – zakończyła Scheuring-Wielgus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *