Scheuring-Wielgus spotkała się z papieżem Franciszkiem

Box2 Wiadomości
Fot. Joanna Scheuring-Wielgus / Facebook

Joanna Scheuring-Wielgus spotkała się z papieżem Franciszkiem i przekazała raport o polskich biskupach, ukrywających księży pedofilów. Na spotkanie do Watykanu poleciała m.in. z Markiem Lisińskim, założycielem Fundacji Nie Lękajcie Się.

Jak informuje posłanka, papież Franciszek obiecał, że zapozna się z raportem. Dokument zaprezentowany zostanie również podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Materiał przetłumaczony został na kilka języków, by, jak mówi Marek Lisiński, mogły go opublikować agencje prasowe z całego świata.

Stworzona przez Fundację, wspólnie z toruńską posłanką, mapa pedofilii opublikowana została w październiku. W tej chwili jest na niej naniesionych kilkaset punktów ilustrujących przypadki nadużyć seksualnych. Są one potwierdzone wyrokami sądowymi lub oparte na zweryfikowanych relacjach osób, które zgłosiły się do fundacji.

– Trzeba przełamać zmowę milczenia – zachęcała fundacja Nie Lękajcie Się, kiedy jej wolontariusze już półtora roku temu zaczęli zbierać dane do mapy kościelnej pedofilii. – Nie bójcie się. Jest nas coraz więcej. Staniemy obok każdej z ofiar. Łączy nas ta sama rana.

O wyjeździe do Stolicy Apostolskiej rozmawialiśmy tydzień temu z Markiem Lisińskim.

-Mamy mocne dowody na biskupów, którzy dokonali zaniedbań wewnątrzkościelnych – mówił założyciel Fundacji Nie Lękajcie Się. – Nie zgłosili zdarzeń, których byli świadomi. Opowiemy również o ewidentnej winie księdza biskupa Jana Tyrawy, który przeniósł duchownego – sprawcę molestowania seksualnego – z parafii we Wrocławiu tu, w okolice Bydgoszczy i Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *