Schody pod al. Jana Pawła II. Co odkryli robotnicy?

Box2 Wiadomości
fot. MZK Toruń

Niecodzienne znalezisko odkryli pracujący przy al. św. Jana Pawła II robotnicy. Podczas prac ziemnych natrafili na schody Bramy Bydgoskiej. Na miejscu pojawili się już archeolodzy.

– Stare schody znajdują na wysokości dawnego przystanku autobusowego dla jadących z mostu drogowego. Są dobrze zachowane. Znamy przybliżoną lokalizację Bramy Bydgoskiej ze starych zdjęć, ale dzięki temu odkryciu mamy coraz więcej danych, gdzie dokładnie stała – mówi archeolog Leszek Kucharski z Muzeum Okręgowego, które sprawuje nadzór archeologiczny nad inwestycją. – To kolejne ważne odkrycie dla historii Torunia. Zostało obfotografowane i zinwentaryzowane. Czekamy na kolejne, bo niewykluczone, że podczas korytowania coś ciekawego zostanie odsłonięte.

Schody Bramy Bydgoskiej to kolejne odkrycie w czasie prowadzonych prac w tej okolicy. Fragmenty dawnej zabudowy Torunia okrywane są tam niemalże od początku remontu. Odkryto m.in. starą bazaltową kostkę, przy okazji frezowania asfaltu przy Wałach gen. Sikorskiego. Niedługo potem natrafiono na zarysy XVI -wiecznych domów stojących niegdyś po południowej stronie ulicy Wałów, którą historycy określają jako Zaułek Kołodziejski. Pomogło to w dokładniejszym ustaleniu gdzie Zaułek się znajdował.

W trakcie prac przy Wałach odkryto również pozostałości Twierdzy Toruń. Znaleziono również pozostałości spalonego domu, który jednak pozostał w dobrze zachowanym stanie, a także pozostałości po starych murach z różnych okresów. Nowe odkrycie w postaci schodów jest kolejnym elementem Bramy Bydgoskiej, na który natrafili robotnicy. Przy ul. Chopina odkryto wcześniej grube mury jej zachodniego przyczółka, a także stary wodociąg z początków XX wieku, który mimo upływu lat, nie został dotknięty awarią.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *