Sekielski, Gąsiorowska, Mitch&Mitch i Basia – ruszyła 8. edycja Artus Festivalu

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Wystawa „Kujawsko-Pomorskie Press Foto 2019” zainaugurowała tegoroczną edycję Artus Festivalu – wydarzenia, które skupia dziesiątki twórców z regionu i znanych artystów z całej Polski. W Sali Wielkiej Dworu Artusa będziemy się mogli spotkać się m.in. z Tomaszem Sekielskim, Romą Gąsiorowską czy Jackiem Braciakiem.

– Nikt z nas nie wyobraża sobie jesieni bez Artus Festivalu. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu – mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa. – Przed nami wiele interesujących spotkań, niezwykłe koncerty i twórcze warsztaty. Każdy znajdzie coś dla siebie.

REKLAMA

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbyło się we wtorek 8 października w Galerii Artus. Otworzona została tam wystawa najlepszych fotografii prasowych, wykonanych w województwie kujawsko-pomorskim w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród zwycięskich prac znajduje się zdjęcie Łukasza Piecyka – fotoreportera „Tylko Toruń”. Zdobył on I nagrodę w kat. „Życie codzienne”.

Artus Festival to przede wszystkim koncerty. Najważniejszą i największą gwiazdą tegorocznej edycji będzie Basia, czyli Barbara Trzetrzelewska. Jedna z najsłynniejszych polskich wokalistek, a zarazem jedna z niewielu, które odniosły wielki międzynarodowy sukces, wystąpi 25 listopada w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Bilety nabyć można w kasie Dworu Artusa oraz na stronie artus.torun.pl.

Na miłośników dobrej muzyki i ciekawych brzmień czekają także koncerty Wojtka Mazolewskiego, Mitch&Mitch, Soley’a, Marizy, czy Aleksandra Dębicza.

– Jeżeli ktoś lubi muzykę klasyczną, powinien odwiedzić Dwór Artusa 18 października – zapowiada Łukasz Wudarski. – Na naszej scenie Aleksander Dębicz pokaże, że Bacha grać można na wiele sposobów – także nowocześnie. Dla miłośników alterpopu przygotowaliśmy koncert grupy Sorry Boys, a dla wielbicieli poetyckiego grania – występ Piotra Bukartyka i Ajagore.

Poza koncertami na torunian czeka także wyjątkowy spektakl teatralny. Na jednej scenie, w spektaklu „Kwartet” Bogusława Schaeffera pojawi się czworo wybitnych aktorów: Andrzej Grabowski, Jan Frycz, Jan Peszek oraz Mikołaj Grabowski.

– Ambitna próba znalezienia uniwersalnego i niepodważalnego ideału sztuki w miarę rozwoju spektaklu przemienia się w nieprzewidywalną grę z widzem, pełną żartów, przekomarzania i prowokacji, w której trakcie nikt nie może się czuć bezpieczny – ani aktorzy, ani publiczność odważnie włączana  do występu – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Jak co roku, gośćmi Artus Festivalu będą znani i cenieni polscy twórcy. Na pierwszym spotkaniu autorskim pojawi się Katarzyna Pakosińska, która opowie nie tylko kabarecie, ale i miłości do Gruzji, czy nagrodzie Mistrzyni Mowy Polskiej, której jest laureatką.

– Kolejnym gościem będzie Roma Gąsiorowska, aktorka, która szerszemu gronu publiczności znana jest z takich filmów jak „Ki”, „Listy do M.” czy „Wojna polsko-ruska” – wymienia Piotr Drozdowski, Kierownik Działu Artystycznego Dworu Artusa. – Pozostając w środowisku aktorskim, w listopadzie spotkamy się również z Jackiem Braciakiem, artystą współpracującym m.in. z reżyserem Wojciechem Smarzowskim.

W festiwalowe soboty, pod okiem DJ Steve’a Nasha odbędą się warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych – Art Lab.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają budowę i podstawowe funkcje sprzętu dj-skiego, techniki scratchingu, a przede wszystkim doświadczą fantastycznej zabawy.

– Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Makey Makey, będziemy mogli miksować muzykę za pomocą m.in. owoców – dodaje Piotr Drozdowski. – Nikt z pewnością nie będzie się nudził.

O wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach 8. edycji Artus Festivalu przeczytacie na stronie www.artus.torun.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *