Seksualność niepełnosprawnych. Studenci UMK stworzyli edukacyjną grę na ten temat

Polecamy Wiadomości
fot. Facebook Wyzwania Życia - Innowacja społeczna

Niepełnosprawni też mają prawo do miłości, bliskości, mają prawo kochać i być kochani… Z dużym zainteresowaniem dotyczącym problemu seksualności spotkali się członkowie Koła Młodych Pedagogów Specjalnych UMK, którzy wpadli na ciekawy pomysł stworzenia edukacyjnej gry planszowej.

Pomysł na realizacje projektu, narodził się podczas współpracy z uczniami w szkołach specjalnych.

– Zauważyliśmy, że podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, jest duże zainteresowanie tematyką własnej seksualności oraz rodzicielstwa – mówi Klaudia Wos,  jedna z pomysłodawczyń projektu.

Koło Naukowe stworzyło grę planszową “Wyzwania Życia”, gra ma prowadzić do zwiększenia świadomości osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie własnej seksualności. Taka wiedza, pomoże łatwiej i świadomie wejść w dorosłe życie.

W tworzeniu gry zaangażowani zostali sami jej adresaci (uczniowie szkół specjalnych), a także eksperci (seksuolodzy, pedagodzy specjalni). W ramach działań grupa zrealizowała kilkanaście spotkań w całym województwie, na którym mogła testować stworzoną przez nich grę.

Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2017 roku, kiedy wysłano pierwsze zgłoszenie, a kończy się w grudniu 2018 roku. Projekt powstał w ramach wsparcia Trzeciej Edycji Inkubatora Pomysłów.

Grupa miała możliwość udziału w kilkunastu szkoleniach, warsztatach i spotkaniach ze specjalistami z różnych dziedzin, co pomogło w profesjonalny sposób stworzyć grę.

Pytania w grze dotyczą siedmiu kategorii tematycznych: tożsamość seksualna, świadomość seksualna, zachowania seksualne, związek uczuciowy, przemoc seksualna, rodzicielstwo. 

Zadaniem graczy jest zebranie sześciu żetonów w minimum trzech kategoriach tematycznych. Gracze muszą odpowiedzieć na pytania, które znajdują się na kartach, a także zbierając żetony na specjalnych planszach mogą samodzielnie poznawać poziom własnej wiedzy w każdej kategorii. Pytania, na które odpowiadają gracze są otwarte, nie mają jednoznacznej odpowiedzi. Skłaniają one do przemyśleń, dyskusji, rozwijają umiejętność wyrażania własnego zdania.

Twórcy gry proponują 357 zagadnień w tematyce seksualności. Podczas gry ważną rolę odgrywa mentor (np. nauczyciel/ terapeuta), którego zadaniem jest prowadzenie dyskusji oraz przekazywanie rzetelnej wiedzy graczom. Rozgrywka w grze to czas na prowadzenie rozmów dotyczących seksualności, przełamywanie tematów tabu i ułatwienie poznania seksualnej sfery życia, która dotyczy każdego człowieka.

W ramach projektu realizowana jest kampania społeczna “My też mamy prawo… do MIŁOŚCI”, której celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w obszarze potrzeb miłości, bliskości osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Projekt Wyzwania życia realizowany jest przez grupę nieformalną w ramach grantu  Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tagged